NOVINARSKI OSCAR / RTL-ova Danka Derifaj i Jerko Bakotin iz Novosti dobili najprestižniju nizozemsku novinarsku nagradu za priču o protjerivanju migranata

Image

Derifaj je za RTL.hr kazala da je ponosna na posao koji su ona i kolege napravili te dokazali da policija mlati izbjeglice na granicama Europe

24.5.2022.
13:48
VOYO logo

Novinarka RTL-ove Potrage Danka Derifaj, zajedno s još 15 kolegica i kolega među kojima je i novinar Novosti Jerko Bakotin, za istraživanje Lighthouse Reportsa "Unmasking Europe's Shadow Armies" ("Razotkrivanje tajnih vojski Europe") o nasilju nad migrantima na europskim granicama dobila najprestižniju nizozemsku novinarsku nagradu De Tegel u kategoriji "Izvještavanje iz inozemstva".

De Tegel je najvažnija nizozemska nagrada za novinarstvo koju u različitim kategorijama dodjeljuje stručni žiri, te nagradu još nazivaju i "Oscarom nizozemskog novinarstva". Ustanovljena je 2006. godine na inicijativu Nizozemske udruge glavnih urednika, Nizozemske udruge novinara, javnog servisa Nederlandse Omroep Stichting i RTL-a (Nizozemska), a priznanje je dobilo ime po knjizi Hendrika Hoflanda "Tegels lichten" - (Hofland je bio novinar, esejist, komentator koji je 1999. izabran za nizozemskog "novinara stoljeća".)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Derifaj je za RTL.hr kazala da je ponosna na posao koji su ona i kolege napravili te dokazali da policija mlati izbjeglice na granicama Europe.

Image
ISTRAŽIVANJE VODEĆIH EUROPSKIH MEDIJA /

VIDEO Potraga u posjedu ekskluzivnih snimki: Iživljavaju se na migrantima, mlate ih palicama i tjeraju iz Hrvatske

Image
ISTRAŽIVANJE VODEĆIH EUROPSKIH MEDIJA /

VIDEO Potraga u posjedu ekskluzivnih snimki: Iživljavaju se na migrantima, mlate ih palicama i tjeraju iz Hrvatske

"Nažalost, pravosudni epilog kakav bi trebao biti je izostao i još uvijek ga čekamo. Ali cijela Europa ne može reći da ne zna za nešto što će nam se u budućnosti sigurno obiti o glavu jer nasilje rađa nasilje i svatko tko misli da ga se to ne tiče, sjetit će se ove informacije kada se palica vlasti okrene i protiv njega kao građanina, a to je smjer u kojem Europa ide ukoliko ne promijenimo strategiju rješavanja izbjegličke krize", zaključuje Derifaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, cilj istraživanja bio je utvrditi tko su "maskirani ljudi" u uniformama bez oznaka koji provode nasilne deportacije, tzv. pushbackove uz primjenu sile. O tome su svjedočile brojne izbjeglice o kojima su do sada izvještavali ne samo brojni domaći i strani mediji, već i gotovo sve domaće i međunarodne nevladine organizacije.

Novinari su na hrvatsko-bosanskoj i srpsko-rumunjskoj granici uporno snimali pushbackove, odnosno ilegalna protjerivanja migranata. Kako bi snimili ono o čemu su izbjeglice pričale, grupa novinara je na stabla postavila kamere, a postupanje policije nadgledali su dronovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potraga je prikazala uznemirujuće kadrove, snimljene u lipnju prošle godine, na kojima maskirane osobe, s takozvanim fantomkama udaraju izbjeglice koje ispuštaju bolne krikove, te ih tako nasilno usmjeravaju preko rukavca rijeke Korane s teritorija Hrvatske na teritorij Bosne i Hercegovine. Na snimci se može čuti i kako jedan od maskiranih muškaraca nakon udarca migranta palicom viče za njim: "Go to Bosnia."

Novinari koji su sudjelovali na istraživanju su u Hrvatskoj razgovarali s bivšim visokorangiranim policijskim dužnosnicima te čitavim nizom sadašnjih i bivših zaposlenika Ministarstva unutarnjih poslova, a na društvenim mrežama Instagramu i Facebooku detaljno pratili profile više od 250 policajaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snimljeno je 14 skupnih pushbackova s protjerivanjem ukupno 189 migranata, od čega 148 iz Hrvatske. Nakon objave snimki s granice između Hrvatske i BiH, na kojoj se vide uniformirane osobe bez oznaka, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović nekoliko dana kasnije priznao je da se radi o policajcima.

U istraživanje je bio uključen čitav niz europskih medija - neprofitna istraživačka organizacija Lighthouse Reports, istraživački magazin Švicarske Radiotelevizije (SRF) Rundschau, magazin Monitor njemačkog javnog servisa ARD, ARD-ovo dopisništvo u Beču, francuski list Libération, njemački Der Spiegel, nizozemska televizija Pointer, RTL Hrvatska i tjednik Novosti. Istraživanju su također doprinijeli istraživački kolektiv Disinfaux i slobodni novinari Bashar Deeb, Jack Sapoch, Andrei Popoviciu i Lamia Šabić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo