Rizik od pojave novih pandemija poput ove koja je paralizirala svijet veći je nego ikad prije. Stoji to u najnovijem izvješću Svjetskog fonda za prirodu, a slažu se s tim i u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, UN-u i hrvatskim znanstvenim krugovima.
Posljednjih godina posječeni su deseci milijuna hektara šuma, nepovratno izgubljena brojna staništa, povećana potražnja za divljim životinjama. A upravo one na čovjeka prenose većinu novih zaraznih bolesti koje se svake godine pojavljuju. Kako nas uništavanje prirode čini sve ranjivijima i zašto znanstvenici tvrde da je koronavirus tek početak?
Šezdeset do sedamdeset posto svih novih bolesti od 1990. je poteklo od divljih životinja. U uvjetima današnjega globaliziranog svijeta, što je pokazao i Covid-19, takve bolesti mogu se proširiti nevjerojatnom brzinom i imati enormne posljedice. Istodobno, prema okolišu se odnosimo kao da nismo dio istog planeta, za što ćemo plaćati sve veću i veću cijenu.
Kako su se virusne bolesti širile kroz povijest, zašto znanstvenici upozoravaju da je koronavirus tek početak i što nas čeka u budućnosti, pogledajte u priči Ane Trcol.