vrijeme slavlja i bacanja petardi /

Potraga istražuje: poštuju li trgovci zakon tko smije kupiti i kada koristiti koju vrstu pirotehnike?

Ekipa Potraga napravila je test po centru Zagreba te obišla specijalizirane trgovine koje prodaju pirotehniku

20.12.2017.
19:40
VOYO logo

Božić i Nova Godina - vrijeme je to slavlja i bacanja petardi. To je uobičajena praksa, najzanimljivija onima za koje je i najopasnija - djeci. U Hrvatskoj se kupovina kontolira, a i zabranjena je prodaja sve pirotehnike mlađima od 14. Prvi razred mogu kupiti stariji, a drugi i treći tek punoljetne osobe.

​Bezazlenu pirotehniku, inače, stariji od 14 godina mogu kupiti i koristiti tijekom cijele godine, a prodaja one iz drugog i trećeg razreda samo za starije od 18 krenula je 15. prosinca i samo u specijaliziranim prodavaonicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, prati li praksa teoriju - odlučili smo provjeriti u Zagrebu.

Uz dozvolu roditelja poslali smo dvojicu dječaka - 13 godišnjaka i 3 godine starijeg mu brata. Nazovimo ih Toni i Marin. Njihov identitet je zaštićen jer su maloljetni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U dvije specijalizirane trgovine i to različitih tvrtki koje smo posjetili - dječacima su prodali petarde. Iako je pretpostavka da bi u njima pravila trebala biti najstroža. Stariji, Toni kupio je drugi razred iako to nije smio. Nitko ga nije pitao za godine.

Mlađem, Marinu - nisu htjeli prodati 2. razred, ali zato s 1. nije imao problema.

Pitali su ga za godine i lagao je da ima 14, ali dalje od toga - nisu išli. Ono što su trebali napraviti je pitati za dokaz o godinama. U slučaju da ga nema - nisu mu ih smjeli prodati.

Dječacima je petarde najlakše bilo nabaviti na božićnim štandovima. Prvo je išao Toni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pirat, Super tenk? Pa ne znam, može onda super tenk. Koliko su te? 10 kuna komad. Može. Jedan.”

Prodavač mu je odmah ponudio jače, koje nisu bile izložene. Otišao je u kućicu i iz kutija izvukao ogromnu petardu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta petarda koju je imao je jedna od najsnažnijih. Čak se više ni ne proizvodi - tako da je pitanje od kuda ju je nabavio, koliko je stara i je li uopće ispravna. Kada ona pukne to sve ori.

Nakon starijeg, na isti štand je otišao i mlađi, Marin. On je htio kupiti slabije, ali su mu odmah ponudili jače - kako su ih nazivali "prave". Pozvali su ga da dođe iza - ali su na kraju shvatili da su prodali sve.

“Prodala sam, nemam ih više. Nemate ipak? Onda ću uzet ovaj za djecu ove”, razgovarao je Marin s prodavačicom.

Testirali smo i dva dućana - oni imaju samo prvi razred pa smo tamo poslali 13-togodišnjeg  Marina. Prvi - bez problema. Opet ga nitko nije pitao - baš ništa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek je u jednom dućanu dobio odbijenicu. Prodavačice mu nisu htjele prodati petarde. Nisu mu povjerovale da ima 14 godina.

Na ista mjesta nakon dječaka došla je naša reporterka i rekla prodavačima koji su mimo pravila prodali pirotehniku da tako ugrožavaju zdravlje djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Upravo ste prodali... Znam, i pogriješio sam. Prodali smo ovom dečku koji izgleda starije. Drugome nikome nismo prodali. I pogriješili smo totalno. Da, jer onaj mlađi, on ima 13 godina”, kazale su prodavačice.

Većina je odmah priznala da su pogriješili. Najgoro su reagirali prodavači na štandovima koji su maloljetnicima prodali najjaču petardu.

S druge strane, o tome da je jedina koja nije 13- godišnjaku prodala petarde - obavijestili smo i prodavačicu dućana.

“Ja ne smijem prodati. Pa da, znam znam. Ja sam novinarka RTL-a i mi smo testirali koliko im je lako kupiti petarde i vi ste jedina koja im nije prodala. Ajme, hoću izaći na televiziji? Ja kakve su naredbe, ja tako radim. Mislim ne smijem prodati. Jesu li Vas upozorili na to? Jesu da, i piše tamo sve”, rekla je prodavačica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da, piše sve - ali većini to očito nije dovoljno. Iako na prvu možda o petardama ne razmišljamo kao o  nečemu opasnome - liječnici poručuju: to nije igra.

“Vrlo često dobijemo pacijente koji imaju otrgnuća prstiju i ozlijede oka, ozlijede lica, od raketa, od velikih petardi. Često ostaju posljedice koje su trajne i za čitav život”, rekao je prim.dr. Zoran Barčot, Klinika za dječje bolesti Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A na to ozlijeđivanje nisu imuni stariji kao ni djeca.

“Kod stradavanja prošle godine od 34 stradale osobe, 21 su bila djeca. Od teških tjelesnih povreda, bilo je kod 8 osoba,  a 5 je bilo kod djece. Znači to su jedni zabrinjavajući podaci koji govore o tome da djeca koriste ta sredstva, da roditelji koji bi trebali nadzirati ne vode računa da se tome posveti veća pozornost nego što se to radi sada”, rekao je Josip Bukvić, pomoćnik načelnika Uprave policije.

I iako je sveukupan broj ozlijeđenih ove godine manji nego lani - ozljede su teže nego inače.

“U tom manjem dijelu pacijenata, povećan je udio pacijenata s težim ozlijedama, pogotovo male djece, predškolske dobi”, kazao je dr. Zoran Barčot.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U toj dobi i najmanja, naizgled bezazlena petarda može prouzročiti velike probleme.

“Najviše su predškolci koji dobiju takve petarde 2. razreda ili čak i 1. kad ih je nekoliko, onda znaju u ruci eksplodirati jer su nespretni da to bace od sebe ili padne po njima ili bace na drugu djecu pa druga djeca stradaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatim najveća opasnost prijeti i djeci školske dobi koji znaju u kućnoj radinosti raditi eksperimente pa od nekoliko pirotehničkih sredstava rade neku svoju kombinaciju koja može biti užasno opasna, pogotovo ako s stavlja u staklene boce, u neke predmete koje se prilikom detonacije rasprskavaju. Mogu nanijeti ozljedu ne samo sebi nego i okolini u kojoj se nalaze”, rekao je dr. Zoran Barčot.

Zato i policija već 10 godina akcijama Mir i dobro radi na prevenciji.         

“Želimo osvjestiti ljude o tom dijelu da se taj problem može dogoditi svakome. Da ljudi olako ne poklanjaju djeci nešto što je opasno. Znači ako čovjek to osvjesti, onda će biti manja mogućnost da se dogodi problem”, rekao je Zoran Valenta, Služba prevencuje PU zagrebačke.

Da se ne događaju ovakvi problemi - djeci se ne smiju prodavati petarde. To nadzire  Inspekcija proizvodnje i prometa eksplozivnih tvari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi inspektori su na terenu, vodi se računa o tome kome se prodaje pirotehnika. Vodi se računa o tome da ne bi prodavači prodavali pirotehniku djeci mlađoj od 18 godina, a djeci mlađoj od 14 godina je zabranjeno prodavati bili kakvu vrstu pirotehnike”, rekla je Snježana Bagarić, voditeljica Inspekcije proizvodnje i prodaje eksplozivnih tvari   MUP-a.

Za svako protuzakonito prodavanje propisane su i kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za roditelje, staratelje i skrbnike čija djeca upotrebljavaju pirotehniku,a mlađa su od 14 godina, roditelji staratelji će imati kaznu od tisuću do 3 tisuće kuna. Također, pravne osobe koje će prodavati osobama mlađim od 18 godina priotehnička sredstva, bit će kažnjena, ovisi o vrsti pirotehnike itd., kazne iznose od tisuću do 80 tisuća kuna”, kazala je Bagarić.

No - sudeći po našem testu, djeca i dalje nemaju problema u nabavljanju petardi. Zbog ove situacije liječnici upozoravaju: "Roditelji, kada već drugi nisu odgovorni - budite vi."

“Poruka je: ‘Budite oprezni!’ U okolnostima u kojima živimo i radimno jasno je da je nemoguće izbjeći primjenu i korištenje pirotehničkih sredstava. To je jedna velika industrija koja je zanimljiva djeci. Međutim roditelji moraju biti ti koji će biti koordinatori, koji ako se baš ne mogu suzdržati i žele se pokazati pred djecom, neka oni pruzmu tu odgovornost na sebe i neka educiraju osobe starije od 14 kako se pravilno koriste petarde”, rekao je dr. Zoran Barčot.

Naravno - odgovornost je i na prodavačima koji moraju poštivati Zakon. I dok god je tako - imat ćemo nezaštićenu djece i ozljede koje su se veoma lako mogle izbjeći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo