opet isti problemi / Ponovo smo izašli na teren i utvrdili da podizne rampe za osobe s invaliditetom u Zagrebu - ne rade!

Prije mjeseca dana testirali smo 16 podiznih rampi za osobe s invaliditetom u Novom Zagrebu. Ni jedna nije radila, pa smo opet izašli na teren i utvrdili isto

29.3.2018.
19:58
VOYO logo

Porazno stanje podiznih platformi za osobe s invaliditetom Zagrebu čije smo nefunkcioniranje utvrdili nedavno u Potrazi nije zabrinulo gradske čelnike. Umjesto da poprave ono što u glavnom gradu za razliku od drugih dijelova Hrvatske barem postoji i za čije se održavanje izdvaja 300 tisuća godišnje, oni su napali glasnike loših vijesti.

Pročelnica gradskog Ureda za osobe s invaliditetom ustvrdila je da novinarima uglavnom ne treba vjerovati te da su nakon naše emisije na teren poslane ekipe za provjeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, nakon što smo opet utvrdili da uglavnom ništa ne radi - kaže da ne može ona presuditi tko je u pravu.

Prije mjeseca dana testirali smo 16 podiznih rampi za osobe s invaliditetom u dva pothodnika u Novom Zagrebu. Ni jedna nije radila. Ne samo da nisu radile, već smo imali i problema s pronalaskom ključeva koji služe za njihovo pokretanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zvao sam nekoliko udruga kako bi došao do ključa za rampe. Jedna nije imala, druga je možda imala ali nisu smjeli dati jer nije bilo osobe ovlaštene koja bi nam predala ključeve, a u trećoj nitko se nije javljao na telefon. Zatim sam zvao Ured za OSI na dva različita broja i oni nisu znali ništa o ključevima. Onda sam na internetu potražio udruge OSI u Zagrebu i zvao jednu po jednu i tek je treća i četvrta imala te ključeve koje su mi dali”, kazao je Neven Tomečak,  26.2.2018., Zagreb.

Dakle, utvrdili smo: jednom i kada se ključevi nabave, ne služe ničemu jer rampe ne rade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se dogodilo od tada? Sastanak mjesnih odbora Utrina i Zapruđe oko mogućeg rješenja za njihov pothodnik. Na njemu je bila i šefica gradskog ureda za osobe s invaliditetom koja je prozvala emisiju Potrage.

“Mogu potvrditi da je gospođa Galić rekla da se novinarima ne treba u svim slučajevima vjerovati, ali da je u slučajevima u ovom konkretnom pothodniku, da tu imate pravo i da tu imamo problem”, rekao je Domagoj Ružak, predsjednik Mjesnog odbora Utrine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, u Zapruđu i Utrinama, tada, nismo ni bili. Romana Galić je, objašnjava, od GSKG-a, tvrtke koja se bavi održavanjem platformi, zatražila provjeru stanja na terenu.

“Oni su, nakon vaše emisije, 28.2 i 1.3. obišli platforme, njih 35, ja ovdje imam podatak. I od 35 rampi, njih 9 je bilo u funkciji. Od tih 9 rampi, 3 rampe su bile Utrine - Zapruđe. Morate znati da je to trenutna snimka stanja i da je najveći problem u Gradu Zagrebu, što se tiče tih rampi i problem vandalizma i uništavanja rampi”, kazala je Romana Galić, pročelnica zagrebačkog Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izjava o tome da novinari lažu, kaže, odnosila se na ključeve. Iz gradskog ureda za osobe s invaliditetom nisu vjerovali da postoji problem oko ključeva, iako je o tome bilo govora i na gradskoj skupštini.

“I možda je s moje strane bilo nespretno reći da ne treba vjerovati, ali mi je namjera bila umiriti sugrađane, prvenstveno na stvari koje se tiču ključeva, ja bih voljela da mi kažete koji su to brojevi bili koje ste vi zvali i koji se nisu javili. Inače se ključevi nalaze u sobi 285 kod moje načelnice”, rekla je Galić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usprkos svemu na što smo ukazali, čini se da nikome nije dovoljno stalo do rješavanja problema podiznih rampi. Rijetki su voljni priznati da problem i postoji.

“Kad je riječ o ovim podiznim rampama, Zapruđe i Utrine, ovaj pothodnik, ali i ostali pothodnici u Novom Zagrebu, uvjerila sam se u više navrate, ni ne rade. A tu vam ja ne mogu reći ništa konkretno jer ja osobno nemam ključ, tako da ja ne mogu provjeriti da li rade one ili ne rade”, kazao je Domagoj Ružak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“A sada, da li jesu trenutno sada korisne ili nisu, ne znam, ali nadam se da ćemo ići k tome da se lift napravi”, rekla je Aleksandra Kapetanović Bitići, predsjednica Mjesnog odbora  Zapruđe.

U siječnju je pročelnik gradskog ureda za prostorno uređenje Dinko Bilić čak i poslao dopis Vijeću gradske četvrti Novi Zagreb Istok, referirajući se na ove platforme:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Platforme se redovno obilaze i održavaju i sve su u funkciji uključivo i u pothodniku Utrine – Zapruđe.”

Gradske službe, dakle ne vjeruju ni onom što smo utvrdili i snimili -  crno na bijelo. Da bismo otklonili sve sumnje o trenutačnom i trajnom stanju platformi - odlučili smo ponovno izići na teren s Nevenom Tomečakom. I još smo proširili područje testiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj smo put odlučili provjeriti svaku podiznu platformu na Aveniji Dubrovnik. Počeli smo u pothodniku Utrina - Zapruđe.

Nije se dogodilo, baš ništa, osim što su nas, kao i prošli put, zaustavili građani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sam Zapruđanka, svako malo idem na tržnicu u Utrine. Od kada je postavljeno, nikad nisam vidjela da je rampa u funkciji”, rekla je Biserka Čujić, Zagreb.

Kod još dvije, situacija identična. Dakle, 3 od 6 platformi , nisu se ni pomaknule. No, kod četvrte, obrat. Platforma se spustila, no nije se htjela pokrenuti prema gore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se s donje strane, ni s daljinskog na platformi nije htjela pokrenti - probala sam i s gornje. Osobe s invaliditetom možda nemaju taj privilegij da prijeđu stepenice kako bi s obje strane provjerili rade li platforme, ali nismo htjeli lagati.

Zatim je samo stala. Na pola puta. Točno to se dogodilo na preostale dvije platforme u ovom pothodniku. Možda su baš ove tri platforme bile one koje je GSKG prozvao funkcionalnima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otišli smo i do Sopota, gdje smo bili prošli put i gdje nije radila ni jedna platforma. Tri rampe, ponovno, nisu odavala nikakve znakove života, brave su bile razbIjene. No, moramo biti pošteni pa reći, maknuli su zip trakice koje su prvi put vidjeli.

Da ovo nije kratkotrajno stanje, dokazao nam je pothodnik kod Velesajma. Tamo se baš ništa nije promijenilo. Nijedna podizna platforma nije se podignula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne samo da se nisu podizale, već, baš kao i prije mjesec dana, pokazivale su znakove dugotrajnog zanemarivanja. Na četvroj lokaciji, ponovno isti prizori.

No, u Savskom gaju smo konačno pronašli i jednu koja radi. No, Neven je nije htio testirati. Bilo ga je, kaže, previše strah da ne ostane zatočen, ili na pola puta ili u pothodniku u kojem niti jedna druga podizna platforma ne radi. Testirala ju je naša reporterka. Došla je do dna stepenica i vratila se u prvobitno stanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od čak 23 podizne rampe, radila je samo jedna. No, sada se nametnuo još jedan problem. Ne samo da su ove platforme nefunkcionalne, već su i opasne.

“Jako je opasno. Zato što ako ostaneš gore, a na sredini je negdje i onda treba zvati stručne službe koje te moraju izvlačiti. U ovom smislu ak te mogu spustiti dole, a ne mogu te dignuti gore”, kazao je Neven.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon ponovljenih testiranja rezultat je opet ispao isti  i suprotan onome što tvrde u gradu Zagrebu.

Zašto rampe ne rade ni nakon terenske inspekcije koju su tvrde, poslali na teren odmah nakon naše emisije prije mjesec dana pitali smo na više mjesta. U GSK-u, u Gradskoj Skupštini, ali i pročelnicu gradskog ureda za osobe s invaliditetom s početka priče - Romanu Galić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sada tu odgovorno kažem da to nisu najbolja rješenja koje imamo i da mi ulažemo velike napore da postojeće rampe funkcioniraju, odnosno da sve rampe prilagodimo. Ne znam da li GSKG radi dobar posao u održavanju, teško mi je govoriti o tuđim poslovima, ja mogu govoriti za onaj dio koji vodim. Ako rampe ponovo nisu radile, oni te podatke imaju i odgovorni su da ih se poprvai, ja teško mogu biti arbitar i govoriti tko je u pravu”, ispričala je Romana Galić.

Pitali smo zato i Dinka Bilića - pročelnika gradskog ureda za graditeljstvo u čijoj su nadležnosti ove rampe.

“GSKG kao održavatelj svih platformi u Gradu Zagrebu kontinuirano izlazi na teren i vodi brigu o njima. Negdje platforme ne rade jer se čekaju rezervni djelovi. Međutim pokušat ćemo prilikom rekonstrukcije obnove svih pothodnika u Gradu Zagrebu pronaći neka nova tehnološka rješenja, da se ljudima omogući normalan pristup i komunikacija”, kazao je Dinko Bilić, pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za komunalne poslove.

Bilić kaže, platforme nisu najbolje rješenje zbog vandalizma i kiše. Zato i nema rješenje kojem bi one sada, u ovom stanju, stalno bile u funkciji. Obećao je zato njihov odlazak u prošlost.

“Već sutra ćemo sjesti da se napravi novi projektni zadatak i gdje će se raspisati natječaj za projektiranje svih lokacija, da se postojeće platforme koje jesu, a nisu očito u funkciji, da ih ljudi mogu koristiti. Tražit ćemo tipska rješenja, raspisat ćemo natječaj i sve one lokacije ćemo izmijeniti i stavit ćemo nešto drugo, najnoviju tehnologiju, naravno u suradnji s udrugama”, rekao je Dinko Bilić.

No, sličnih su se obećanja građani već naslušali.

Da ovo nije prihvatljivo stanje, smatra i drugi čovjek grada - šef gradske skupštine koji očito nije upoznat s novim tehnološkim rješenjima, zbog kojih se postojeće platforme ne popravljaju.

“Meni ovo zvuči kao crni humor. Potpuno je nekorektno i nenormalno, ako hoćete da vam otvoreno kažem. Da nabavimo rampe, da ih stavimo u funkciju i da te rampe ne rade. Kao predsjednik skupštine uputit ću upit nadležnom Gradskom uredu da vidim o čemu se radi”, kazao je Andrija Mikulić (HDZ), predsjednik Gradske skupštine  Grada Zagreba.

Da, ovo nije u redu, misle i u Uredu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.

“Mi ne možemo postupati, mi ne možemo popraviti rampu kao takvu, ali možemo izdati upozorenje. Mi ćemo poslati upozorenje gradu kao nadležnoj jedinici u ovom slučaju da se vidi što se može napraviti da bi se što hitnije ili odmah dovele u upotrebu da se mogu koristiti”, rekao je Darijo Jurišić, zamjenik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.

Tematikom podiznih platformi bavi se i ogranak Živog zida u Zagrebu. I oni su testirali platforme, u siječnju. Ni tada, kažu nisu radile. Baš kao i mi, onda su zatražili podatke: koliko se novaca godišnje troši na njihovo održavanje? Odgovori koje smo mi dobili se razlikuju od njihovih. Tako su, za 2016. dobili podatak da je tu riječ o 156 i pol tisuća kuna, dok je nama rečeno 202 i pol tisuće kuna. Pitali smo u Gradu: koji je iznos točan? Nisu nam odgovorili.

310 tisuća kuna je u proračunu da se izdvaja za održavanje tih rampi. Ako te rampe, prema onome što stanovnici govore, cijelog Novog Zagreba, 10 godina nitko ništa nije radio, što znači da je 3 milijuna kn potrošeno i zapravo idemo tragom novca.

Za razliku od grada Zagreba koji, umjesto da nešto promijeni, proziva nas koji smo ukazali na problem ima i onih koji naučili lekciju. Zavod za vještačenje osoba s invaliditetom prije mjesec dana nije imao riješeno pitanje stepenice ispred svog ulaza i rekli su, popravit će.

I popravili su. Postavili su kosinu i sada su u potpunosti prilagođeni. U priči s gotovo montipajtonovskim scenarijem, najlogičnije bi bilo nasmijati se. Ali, osobe s invaliditetom osjećaju se drukčije.

“Osjećam se prevareno. Znam da to zvuči možda malo čudno i ja bih se volio šaliti s time ali jednostavno ne mogu, zato što je ovo nevjerojatno. Mislim ove bi platforme stvarno bile korisne osobama s invaliditetom koje žive u Novom Zagrebu, koje cirkuliraju, uštedili bi im puno vremena”, rekao je Neven Tomečak.

I što je najvažnije, omogućili bi im slobodu kretanja.

>>> Sve priče iz Potrage možete pratiti i na njihovoj službenoj Facebook stranici Potraga. 

KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo