Bili su nedodirljivi vladari politike i gospodarstva, a sada su uglavnom u sudnici.
Ivo Sanader i Nadan Vidošević dva su najveća kapitalca antikorupcijske kampanje čiji je rezultat za sada samo jedna, i to nepravomoćna presuda Sanaderu za aferu Planinska.
Pritvor, zaplijena umjetnina i blokada imovine čiji je luksuz šokirao naciju - sve je palo u zaborav.
“Ja neću davat izjave, obratite se odvjetnicima”, rekao je Ivo Sanader.
“Ne mogu ja bit takav mastermind koji upravlja tuđim životima da su spremni oni žrtvovat sebe da bi ja bio razmetljiv i bogat”, kazao je Nadan Vidošević, bivši predsjednik HGK, 27.1.2017.
Sanader se ipak pojavio na prezentaciji svoje knjige Doba politike - Detuđmanizacija te kasnije na Interliberu.
“Politika je, možda i djelovanjem nas koji smo u njoj bili ili jesmo, ti ja više nismo, ali je Šeks, i možda zbog nekih drugih koji su bili, na zlu glasu. Ali neopravdano”, kazao je Sanader.
Vidošević se pak nakratko ukazao na komemoraciji za osuđenog ratnog zločinca Slobodana Praljka.
“I što bude više vrijeme prolazilo, to će Slobodan Praljak biti veća figura, važnija figura jednom narodu kao što je moj jeli u ovom trenutku”, rekao je Nadan Vidošević.
I njega i Vidoševića brani isti odvjetnički tim Prodanović-Sloković. Na upit da razgovaramo s njihovim klijentima o tome što sada rade i od čega žive, nakon što im je USKOK blokirao imovinu, odgovorili su nam da to njihovi klijenti ne žele komentirati. Stoga smo ih odlučili pričekati ispred kuća, točnije vila.
Vidoševićevo izdanje, u zagrebačkom Gornjem Prekrižju, u kojem su se smjestile i neke ambasade, vrijedi čak 40 milijuna kuna. Okružena je umjetničkim skulpturama, a oko nje je vrt od 1350 kvadrata.
Tri kata, 25 toaleta, teretana, bazen, sauna, dvorana za squash i naravno vinski podrum tek su dio luksuza u kući koja je na papiru u vlasništvu Nadanove majke. Do ljubitelja umjetnina i safarija probali smo doći i preko ukućana, ali uzalud.
Otišli smo stoga do Kozarčeve ulice gdje je vila još jednog poznavatelja i sakupljača umjetnina - Ive Sanadera. Sve najbolje u potrazi za njim poželjela nam je njegova supruga Mirjana.
Taj je dan bilo ročište na županijskom sudu pa smo očekivali da će bivši premijer krenuti put suda.
Pozvonili smo, ali nikoga nije bilo doma.
Naše čekanje ispred 10 miilijuna kuna vrijedne kuće s 400 kvadrata ponovno je nakratko prekinula Mirjana Sanader.
Sanader se na županijskom sudu, na kojem su mu u tijeku dva procesa, ipak nije pojavio pa smo se vratili do Prekrižja gdje smo poslijepodne ipak dočekali Nadana Vidoševića. Do kuće ga je u autu koji je inače blokirao USKOK dovezla njegova kći. Pitali smo ga je li nedavno bio na safariju.
“Ha ha ne ne, znate kada se nađete u ovakvim situacijama koje su vrlo ozbiljne onda je to glavna preokupacija, sva koncentracija moja je na uspješnom okončanju ovog sudskog postupka”, kazao je Vidošević.
Dok je bio na čelu gospodarske komore Nadan Vidošević mogao si je priuštiti lov u Mozambiku za 100 tisuća eura, a u njegovu tajnom podzemnom bunkeru prilikom pretresa otkriveno je niz lovačkih trofeja, a među njima i preparirani polarni medvjed! Uz njih je pronađeno niz umjetnina koje su inspektori iz kuće iznosili danima.
U depou Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu nalazi se nekoliko stotina umjetnina koje su zaplijenjene prilikom pretresa kuće Ive Sanadera i Nadana Vidoševića. Samo u Vidoševićevom poznatom bunkeru pronađeno je više od 500 slika. Koje su točno završile u MSU-u i o kojim se autorima radi nismo uspijeli doznati jer iz muzeja o svemu odbijaju pričati.
Sanaderova zbirka, oko 350 umjetnina procijenjena je na više od milijun eura što on smatra prenapuhanim. Tvrdi da su većina njih pokloni. Slično tvrdi i Vidošević koji zaplijenu umjetnina smatra “tipičnom glupošću hrvatske države”.
“Umjesto da su te moje umjetnine, koje sam s ljubavlju sticao i o kojima sam brinuo i više možda nego o djeci, da one su morale biti tu gdje su i bile. I država ih je mogla popisat, evidentirat, ali ne bi imala trošak koji ima svake godine na čuvanje nečega što će jedan dan morati biti vraćeno meni i mojoj obitelji, to je sigurno”, rekao je Vidošević.
Uz zaplijenu umjetnina, nakita, dionica, 11 pušaka i zabranu otuđenja triju auta i plovila, USKOK je Vidoševićima blokirao i udjele u tvrtkama te nekretine u Omišu, Delnicama, Jastrebaskom, Puli pa čak i livadu u Kupresu. No to ne znači da gladuju.
Blokada nekretnine ne znači i zabranu korištenja i iznajmljivanja iste. Pa su tako tri vile u vlasništvu Vidoševićevih kod Omiša pune cijelu sezonu jednako kao i tri kuće za odmor u selu Hlevci između Skrada i Ravne Gore.
“Zimi ne radi imanje. Imanje radi samo ljeti, ali to vam moja kćerka vodi, morate nju pitati za to, ali imate na internetskim stranicama se reklamira imanje tako da nije to.. možete lako vidjeti podatke sve”, kazao je Vidošević.
Najam imanja, na koje je u predsjedničkoj kampanji 2009. Vidošević doveo i novinare, košta nekoliko tisuća eura za tri dana, a gostima su na raspolaganju teren za mali nogomet, bazen, biljar i quad vozila.
“To za odmor ne iznajmljujemo, dakle samo za vjenčanja, djevojačke i momačke - u tom stilu, team bildinzi i tako. Kao za odmor - ne. S tim da imanje sada trenutno je popunjeno tako da tek od petog mjeseca ima slobodnih termina. Znači sve do petog mjeseca je popunjeno? Da. Nešto privatno, a nešto s događajima”, rekla je Zrinka Vidošević, kćer Nadana Vidoševića.
Imanje Javorova dolina, na kojem je u jednom trenu bio i mini zološki vrt, Vidošević je registrirao kao planinarski dom. Kao zaljubljenici u prirodu odlučili smo stoga svratiti na grah i kobasice.
No ispostavilo se kako imanje s planinarskim domom nije za sve.
Na kraju šumskog puta nalazi se imanje Nadana Vidoševića, no nismo ga uspijeli snimiti budući da nas je putem prvo zaustavila njegova žena, a potom i njegova kći, koja se bavi iznajmljivanjem kućica na imanju, te su nam rekle kako se radi o napadu na privatnost.
Sam Nadan Vidošević tvrdi da je sve što ima stekao pošteno.
“Sva imovina koju imam, ili gro imovine, osim kuće u kojoj živim, je u komercijalne svrhe bila i građena za tu namjenu, i danas služi toj svrsi. Prema tome to je jedna stvar, a kao što ponavljam ključno je, temeljno pitanje, da vi časno možete pred poreznim vlastima pokazati odakle vam. To je ključ, sve ovo drugo je tako, impresija”, rekao je Vidošević.
Koja je, smatra Vidošević, štetna.
“Nažalost u našem društvu je rečenica koja se često čuje a to je: Ja nemam ništa - ja sam pošten čovjek. To nije dobro jer to je loša poruka mladim ljudima. Ne moraju svi biti ne znam koliko bogati i tako dalje, ali moraju voditi računa o sebi, o svojoj obitelji, o svojoj starosti, o svemu, to je prirodno, to je normalno i sve drukčije od toga bilo bi laž. Netko tko bi rekao drukčije nije u pravu jednostavno”, rekao je Vidošević.
Drugačije tvrdi državno odvjetništvo koje smatra i da je uz Vidoševića i Ivo Sanader itekekao vodio računa o sebi pa mu je blokiralo 16 bankovnih računa, obiteljsku kuću, poslovne prostore u Zagrebu, stan u Splitu, vinograd kraj Zaprešića, 400-tinjak umjetnina te grobno mjesto - sve ukupne vrijednosti 20-tak milijuna kuna.
Bivšeg premijera nakon dva ročišta na kojima se nije pojavio, zasutavili smo kada je krenuo na sud slušati ponovljeno svjedočenje nekadašenjeg stranačkog kolege Ivana Jarnjaka.
Od izjave i razgovora na kraju ipak nije bilo ništa pa smo ostali uskraćeni za informaciju od čega i kako danas živi osim što piše knjige.
Iako je proglašen krivim u čak tri odvojena procesa Ivo Sanader trenutačno je slobodan kao ptica pa je jasno da se medijima nema što opravdavati.
Prvo mu je Vrhovni sud 2015. ukinuo nepravomoćnu presudu u slučaju Fimi-Media kojom je osuđen na devet godina zatvora.
Manje od pola godine prije toga Ustavni sud ukinuo je pravomoćnu presudu u objedinjenom slučaju INA MOL HYPO za koji je Sanader trebao odležati osam i pol godina. Proces HEP DIOKI zbog prodaje struje ispod tržišne cijene trebao je uskoro započeti - ali, odvjetnici Sanadera i Roberta Ježića zatražili su obustavu postupka - kažu da USKOK-ova optužnica nema smisla bez svjedočenja bivšeg direktora HEP-a Ivana Mravka koji je u međuvremenu preminuo.
Presuda u slučaju Planinska je nepravomoćna pa tako čak sedam godina nakon što je uhićen na naplatnoj kućici u blizini Salzburga hrvatska javnost, nema odgovor je li on doista korumpirani.
A odgovora nema ni u slučaju Nadana Vidoševića kojem je suđenje za izvlačenje 39 milijuna kuna iz Hrvatske gospodarke komore počelo tek ove godine - tri i pol nakon što je priveden.
“Ja smatram da svaki čovjek koji radi i stvara je u redu da bude nagrađen za svoj rad, ako nešto radi nečasno onda mora biti kažnjen i ja duboko vjeujem u to. Dakle ja smatram da svako društvo koje ne bi se ponašalo u skladu s tim bilo bi društvo koje nema budućnost”, rekao je Vidošević.
Budućnost u kojoj je on u zatvoru ne vidi, kao ni Sanader koji građanima parafrazira Tolstoja.
“Ako nemaš drugoga s kojim se možeš usporediti, u kojemu sebe možeš vidjeti u zrcalu, onda nisi ni sam svjestan tko si i što si. Mi se kao čovjek, kao ljudi, pa onda kao i hrvatski narod samo tako možemo dobro vidjeti, ako vidimo sebe u zrcalu drugoga”, rekao je Sanader.
Zrcala objektiva kamera zato su dobro zabilježila njihova privođenja, ali iako ih državno odvjetništvo već godinama tereti da su osobno sveukupno ukrali najmanje 150 milijuna kuna ni jedan ni drugi, ali ni hrvatska javnost još nisu dočekali sudske epiloge u tim slučajevima.