Poruka je jasna - natrag u popravljačku klupu. Jer upravo to Europska komisija misli o Vladinim mjerama za smanjivanje deficita. Umjesto manjih rashoda, Vladi je opet draže povećanje prihoda, i to kroz veće trošarine za gorivo i naknade za mobilno telefoniranje.
Iako je konačna odluka pitanje dana - ministar obrazovanja poručuje:
"Mi moramo učiniti ono što od nas traži Europska komisija, ali nema udara na džepove građana. Rebalans će biti sa tri osnovna cilja, a to je da se osiguraju plaće, da se osiguraju mirovine i da se osiguraju radna mjesta. Ponavljam, nema udara na građane", uvjerava Jovanović.
U što bi građani, nakon svega, teško mogli povjerovati. Jednako su nepovjerljivi i poslodavci koji kažu: probni baloni kojima se najavljuje podizanje trošarina ne mogu imati dobre posljedice.
"Naravno, neću ni spominjati da je to opet neplanirano, da je to usred poslovne godine, i da se ponovno šalje jedna poruka da smo nepredvidljivi, da se stvari mogu promijeniti preko noći. To sigurno nije dobra poruka za investicije i nove investitore", kaže direktor Hrvatske udruge poslodavaca DavorMajetić.
Sve to ministra gospodarstva ne zabrinjava - o rebalansu proračuna ne želi, ali se zato hvali dobrim poslom u SAD-u gdje je investitorima predstavljao mogućnost traženja plina i nafte u Jadranu.
"Hrvatska je imala lidersku poziciju, najveći interes. Sve američke velike naftne kompanije su iskazale interes, dolaze u data room koji je zatrpan, popunjen sasvim do kraja petog mjeseca, i sve mi to govori da radimo dobar posao", optimističan je IvanVrdoljak.
No ako je to i istina, rezultati će se vidjeti tek nakon niza godina. U međuvremenu, poslodavci se brinu da će nestati i one grane gospodarstva koje su još zdrave.
"Država će opet ići tamo gdje novca možda još ima, gdje još postoji nekakva nada i snaga da se stvari pokrenu, investiraju i da se pokrene gospodarstvo. Nažalost, ovim kratkoročnim mjerama sami sebi ubijamo mogućnost gospodarskog oporavka i rasta", kaže Majetić.
Koji izostaje već šestu godinu za redom.