Ono što su nekada bile talijanske mecene Medici, barun Haussmann u Parizu danas je Paul Allen u Seattlu. Jedan od osnivača Microsofta, suvlasnik Spielbergovog studija Dreamworks, ljubitelj moderne glazbe te nadasve čovjek koji se voli razbacivati novcem uložio je pola svog bogatstva u gradnju stadiona, sveučilišta, palača, a za najnoviji projekt EMP izdvojio je čak 240 milijuna dolara. Naime, u narodu kruže glasine da bi se Seattle uskoro trebao preimenovati u Allentown.
A da bi se muzej razlikovao od izvoznih proizvoda tipa Hard Rock Caffea, rock memorabilija kojima se diče sakupljači -Amerikanci - Allen je angažirao čuvenog arhitekta španjolskog muzeja u Bilbaou Franka Gehrya. On je, inače ljubitelj klasične glazbe, da bi shvatio bit novog muzeja u kojem će biti izloženo 80 000 ekponata, među kojima će biti plakata, kostima, insturumenata, otišao u prvu trgovinu muzičkim instrumentima, kupio električnu gitaru te softverski 3D program Catia što se do sad koristio za projektiranje aviona i automobila. Rezultat je rastvorena građevina koja podsjeća na rastavljenu gitaru i psihodeličnu glazbu te gledana iz zraka podsjeća na srušeni avion.
Ovih dana teku i posljednje pripreme za spektakularno otvaranje na kojem će nastupiti mnoštvo izvođača (Eminem, Metallica, DR. Dre, Kid Rock Red Hot Chili Peppers) koji svojom glazbom doduše više odgovaraju MTV-jevu senzbilitetu nego muzeju rock i pop glazbe. No, svejedno. Uđete li jednoga dana u muzej ne bojte se da ćete se izgubiti u Gehrijevom labirintnu. Svaki posjetitelj dobiva jedan od 2 500 MEG-a (Museum Exhibit Guide) koji se sastoji od malog palmtopa i slušalica za uši. Uz velike videozidove, koncerte, pravu pozornicu te virtualnu publiku na kojoj se i sami možete iskušati u ulozi pop-rock zvijezde moći ćete se i obrazovati o povijesti glazbe te isključiti iz gomile posjetitelja.
A hoće li EMP postati obrazovna ustanova u kojoj se mirno šeće kao u kakvom starom muzeju, park doživljaja, mini Diznilend ili Woodstock pokazat će vrijeme.