LJUBLJANA - Da će hrvatsko-slovensko pitanje biti riješeno arbitražom na način kako ju je 15. lipnja u svom drugom prijedlogu vidio europski povjerenik za proširenje Olli Rehn, u ponedjeljak je nakon sastanka s predsjednicima parlamentarnih stranaka ponovio slovenski premijer Borut Pahor.
"Pregovori o arbitraži s Hrvatskom bit će pregovori 'sui generis' i različiti u odnosu na prijašnje razgovore o granici jer sporazum o arbitraži praktički već postoji", rekao je Pahor, pojašnjavajući da je zapravo riječ o drugom Rehnovu prijedlogu, onome u kojem su uvaženi "bitni slovenski amandmani" i istome onome kojeg je Hrvatska u lipnju bila odbacila.
Otvoreno more je svetinja
"Spominje se (u drugom Rehnovu prijedlogu) i da će arbitraža odlučivati o slovenskom dodiru s međunarodnim vodama", rekao je Pahor i dodao da je takva odredba za Sloveniju ključna jer joj je izlaz na otvoreno more "bio i ostao sveta stvar".
"Nema sumnji o sadržaju dogovora s Jadrankom Kosor (...) i jamstva da će se dogovor ostvariti neosporna su", rekao je Pahor, napominjući da je sadržaj njegova dogovora s hrvatskom premijerkom poznat i jednoj i drugoj strani te da se do njega došlo uz pomoć treće strane (Europske komisije) i uz prisustvo jedne velike diplomatske sile.
Pahor 'obrlatio' Hrvatsku
Hrvatska premijerka je dosad pokušala opovrgnuti da je osnova za arbitražni sporazum Rehnov prijedlog od 15. lipnja, makar je njezino Ministarstvo vanjskih poslova nekoliko poslalo priopćenje za javnost u kojemu piše da će temelj rješenja biti upravo taj Rehnov prijedlog. Predsjednik SDP-a Zoran Milanović u Intervjuu tjedna Vijesti RTL-a rekao je da premijerka hrvatskoj javnosti nešto taji te je čestitao Borutu Pahoru "kako nas je obrlatio".
Janša ne vjeruje Pahoru
Ipak, ni slovenska oporba ne vjeruje u potpunosti svome premijeru. Tako je oporbeni vođa Janez Janša rekao da je po onome što je on vidio sadašnji prijedlog arbitražnog sporazuma "lošiji od drugog Rehnova prijedloga".
Inače, u ponedjeljak je prijedlog o slovenskoj deblokadi 11 pregovaračkih poglavlja prošao proceduru u parlamentarnim odborima i trebaju ga izglasati zastupnici na plenarnoj sjednici, koja je proglašena zatvorenom za javnost. Nakon nekoliko sati rasprave, zasjedanje je prekinuto jer je oporba na prijedlog zaključaka o deblokadi podnijela amandmane, o kojima se trebaju očitovati odbori.