TOKIO - Povjerenik Europske komisije za energiju Guenter Oettinger nazvao je u utorak nuklearnu nesreću u Japanu "apokalipsom" i ocijenio da su lokalne vlasti izgubile kontrolu nad situacijom u centrali Fukushima.
"Radi se o apokalipsi i mislim da je to precizan izraz", izjavio je pred povjerenstvom Europskog parlamenta u Bruxellesu. "Sve je izvan kontrole. Ne isključujem najgore sljedećih sati i dana", dodao je Oettinger.
U nuklearci Fukushima u utorak navečer odjeknula je još jedna eksplozija u reaktoru 4. To je četvrta eksplozija u nuklearci. Krov reaktora 4 je napuknuo pa se strahuje kako su radioaktivne čestice procurile u zrak. Sky News javlja da su nestala dvojica radnika.
Svih šest reaktora spomenute nuklearke je ugroženo. U petak je došlo do eksplozije u prvom reaktoru, dva dana kasnije odjeknulo je i u trećem reaktoru, a još treba utvrditi hladi li se jezgra u ugroženom drugom reaktoru. Glasnogovornik vlade je dodao kako je u blizini petog i šestog reaktora zabilježen blagi porast temperature.
Japan je u utorak pogodio i potres magnitude 6 po Richteru, i to je dosad jedan od najsnažnijih naknadnih udara koji su posljedica katastrofalnog potresa od petka. Potres se osjetio i u glavnome gradu Tokiju, gdje su se zgrade ljuljale. Vlasti još nisu izdale upozorenje na mogućnost tsunamija.
Nakon prve eksplozije u nuklearci Fukushima izmjerena je povišena razina zračenja pa je japanski premijer pozvao stanovnike u krugu od 30 kilometara od neuklerake da ostanu u svojim domovima.
Radioaktivne čestice pritom su otišle u atmosferu i vjetar ih nosi prema Pacifiku pa Japan nije ugrožen.
No zato zabrinutost raste na drugoj strani Tihog oceana. Posebna zračna jedinica američke vojske u atmosferi je zabilježila povećanu razinu zračenja, a radioaktivni oblak bi mogao do kalifornijske obale stići u roku 24 sata.
Stručnjaci upozoravaju kako je čak i moguće da oblak s radioaktivnim česticama dođe do američke obale ali da zbog niske razine radioaktivnosti neće predstavljati nikakvu opasnost za ljude.