Poslovnim ljudima, doktorima, novinarima mobitel je dakako radni pribor. No, što s njim rade djeca na igralištu, tinejdžeri u školi. Psiholozi Patrick Rosshe i Joacim Hoflich sa Sveučilišta u Erfutru tvrde da je pretjerano korištenje SMS poruka vrlo važan vid komunikacije, svojevrsno sidro u stresnoj i suviše ubrzanoj svakodnevnici.
Iako mnogi roditelji opravdavaju kupnju mobitela svojoj djeci argumentom da je dobro znati gdje se djeca nalaze i to prvenstveno u slučaju nužde činjenica jest da se mobitel u takvim situacijama vrlo rijetko koristi.
Puno važnije je, prema mišljenju Rosshea i Hoflicha, svakodnevno slanje banalnih poruka, davanje savjeta, pozdrava prijateljima koje u pošiljatelja stvaraju osjećaj da su voljeni, te da netko misli na njih.
Isto obrazloženje pojačanog korištenja mobitela vrijedi i za odrasle. Prema rezultatima ankete 80 posto korisnika SMS poruka tvrdi da poruke šalje isključivo radi flerta, čavrljanja ili navike. Zanimljiv je podatak da samo 30 posto korisnika Ťzloupotrebljavať mobitel da bi stalno kontroliralo svog partnera.
Na kraju istraživanja Rosshe i Hoflich su došli do zaključka da su odrasli kao djeca te da 160 znakova na mobitelu ne znači ništa do statusnog simbola i osjećaja da ste voljeni.