Tone snijega na kraju ožujka - čak i u hladnoj Rusiji - nije normalno. Led, snijeg - tako je u cijeloj Europi, iako je proljeće kalendarski već nastupilo. Ovako niske temperature u ovo doba godine, kažu klimatolozi, pojavljuju se jednom u sto godina.
"Za kraj ožujka to je zaista izuzetno ekstremna pojava, jer su temperature zraka niže za deset do 15 stupnjeva od višegodišnjeg prosjeka koji je 10 stupnjeva za kraj ožujka", objašnjava klimatolog Državnog hidrometeorološkog zavoda KrešoPandžić.
Ove godine i oborine u Hrvatskoj ruše sve rekorde. Ekstremne količine snijega i kiše zabilježene su u unutrašnjim dijelovima zemlje - od Zagreba do Senja. No bilo ih je posvuda.
Sve su izraženiji ekstremi, kažu stručnjaci - nagli hladniji ili topliji prodori. Zagreb se tako u ponedjeljak smrzavao na minus 3, u Splitu je bilo ugodnih 13, no uz kišu.
Po temperaturi zraka - Hrvatska je u granicama normale, a istočni dio i zadarsko područje čak se ubrajaju u kategoriju toplo. Fizičar Paar, zagovornik teze o novom ledenom dobu, kaže da je u povijesti bilo razdoblja velikih zahladnjenja i zatopljenja.
"Prema izvještaju NASA-e prije dvije godine preciznim mjerenjem uočene su promjene na Suncu. Uočeno je da slabi magnetsko polje Sunca, ono štiti Zemlju od kozmičkih zraka, a one stvaraju oblake. Oni su predvidjeli da bi se moglo dogoditi da izvjesni broj godina bude hladnije", govori Paar.
Tako je, kaže Paar, od 1970. do 1998. zabilježen rast temperature, no odjednom je bez objašnjenja temperatura prestala rasti. S vremenom su se, kaže, pojavljivala mala ledena doba.
Zbog tehnološkog razvoja do toga vjerojatno neće doći. No, Paar i neki stručnjaci smatraju da ledeno doba dolazi, no u ovom stoljeću zbog toga se još ne bi trebalo zabrinjavati.