Ovako hakeri preuzimaju kontrolu nad računalima

Uz male, tajne programe praćenje onoga što tipkate na tastaturi lakše je nego što mislite. Posebni programi, tzv. keyloggeri bilježe svaku tipku koju pritisnete. Kasnije vas time ucjenjuju.

8.9.2011.
14:53
VOYO logo

U ljeto 2009. studentica Amy dobila je poruku preko interneta od nekoga tko je tvrdio da je poznaje. Sasvim sigurno je ta osoba nešto znala o njoj. Naime, znala je reći kako joj izgleda soba i imala je, za ne povjerovati, fotografije gole Amy. Poslala joj je te fotografije i zatražila da imaju "web sex".

Umjesto toga Amy je kontaktirala svog dečka Davea, koji je pohranio fotografije gole Amy u svoje računalo. Dvoje studenta dopisivalo se preko interneta pokušavajući razumjeti što se zapravo dogodilo. Neposredno nakon toga oboje su primili prijetnje od nepoznatog pošiljatelja. Taj netko znao je o čemu su razgovarali i upozorio ih je da o tome nikome ne govore, uključujući i policiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amy je bila prestravljena koliko nepoznata osoba zna o njoj, pa je kontaktirala policiju u studentskom kampusu. Službenici su zajedno s njom došli u njezinu sobu, gdje su je ispitivali o detaljima incidenta. Uskoro je Dave dobio više prijetnji od nepoznate osobe, koja je znala da je Amy kontaktirala policiju. Štoviše, znala je sve što je Amy ispričala policiji.

Kada je FBI kasnije ispitivao Amy, ona je bila "vidno uzrujana i tresla se za vrijeme razgovora, te se morala zaustavljati na određenim mjestima kako bi kontrolirala svoje emocije i prestala plakati". Bila je tako zabrinuta za svoju sigurnost da cijeli tjedan, nakon što je dobila prijetnje, nije izlazila iz spavaće sobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Dave se također bojao, bio je ljut i anksiozan. Kasnije je na sudu ispričao da njegovi roditelji nakon incidenta "nisu nikome vjerovali, te nisu željeli koristiti računalo".

Zbog stresa i napetosti Dave i Amy su ubrzo prekinuli vezu. (Napomena: imena su izmišljena kako bi se zaštitile žrtve)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj slučaj nije izolirani incident. Arstechnica ih navodi još. O čemu se zapravo radi?

Paraplegičar i ilegalni stranac 32-godišnji Luis "Guicho" Mijangos stoji iza ove priče. Guicho je naveo svoje žrtve da instaliraju keyloggere i druge špijunske programe na svoja računala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga je koristio taj softver za praćenje aktivnosti žrtava. Tako je pomoću web kamere pratio žrtve i ukrao fotografije s hard diska. Za to je tražio, naravno, novac. Naime, s tzv. keyloggerima Guicho je pratio sve što su žrtve tipkale na svojim tastaturama i mogao je znati sve njihove privatne podatke.

Omiljena taktika bila mu je da na P2P mreže uploada datoteke maskirane kao popularne pjesme. Ove datoteke potom su pozivale Guichove servere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad se više ljudi javilo s istim ili sličnim problemom, policija je brzo reagirala. Uhvaćen je u ožujku 2010. i osuđen na 72 mjeseca zatvora.

Lekcija koju trebate zapamtiti – budite pažljivi što skidate preko interneta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijela priča je zaista fascinantna i možete je pronaći ovdje.

Prethodni članci: arti-201108300584006 arti-201108080558006 arti-201104270172006 arti-201107040296006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo