Prije mjesec dana stan Branke iz Zagreba postao je njezin novi dom. Iako na prvi pogled djeluje kao i svaki drugi, on štedi na grijanju.
“U Travnom smo trošili oko 750 za grijanje, a sada ćemo za istu kvadraturu trošit negdje oko 350 kuna mjesečno”, kaže Branka.
Ušteda je moguća upravo zbog energetski učinkovite gradnje, no
ova je zgrada jedna od rijetkih u kojoj svi stanovi imaju 20
centimetara debelu toplinsku izolaciju na zidovima, te troslojne
prozore.
Većina koja to nema, štedjeti pak može na rasvjeti. Samo
upotrebom štednih žarulja godišnja je ušteda nekoliko stotina
kuna.
No, trajno je rješenje rekonstrukcija zgrada. U Hrvatskoj čak 85% ne zadovoljava propise o toplinskoj zaštiti pa država kreće u projekt obnove javnih ustanova i zgrada.
“To je nešto što se može odigrati van proračunskim sredstvima, sa sredstvima Europske investicijske banke, sa sredstvima HABOR-a, EBRD-a i država nema nikakav trošak tu, država će sva ta sredstva vraćati i oni korisnici tog modela će vraćati kroz uštedu energije”, rekao je ministar graditeljstva Ivan Vrdoljak.
Kada bi obnovili samo 5% zgrada u javnom sektoru, zaposlili bi oko 20.000 ljudi. Natječaji za izvođače radova raspisuju se za koji tjedan.
“Ti prvi natječaji, njih 30-ak, će biti na neki način škola, neki pilot projekti gdje ćemo se učiti gdje su možda neki nedostaci, a gdje nisu, a onda od nagodine idu stotine i stotine objekata na rekonstrukciju”, rekao je Vrdoljak.
Uštede na grijanju i rasvjeti još su i važnije kada se zna kako nas očekuje skoro poskupljenje struje.
“Krećemo u proces komunikacije s našim potrošačima da kroz energetsku učinkovitost oni utječu na svoje potrošnje", rekao je predsjednik Uprave HEP-a Zlatko Koračević.
Branki, kao i ostalim građanima, tako preostaje mjera još veće štednje. Umjesto paljenja svjetala razmaknuti zastore ili gasiti električne uređaje dok nismo kod kuće, moglo bi barem malo usporiti brojače.