Iz nedavno potpisanog kolektivnog ugovora, jasno je da je HEP jedna od tvrtki koje su se na to djelomično oglušile.
"Mislim da se u socijalnom dijalogu trebalo to uzeti. Žao mi je što ni uprava HEP-a, a očito ni sindikati, nisu malo pogledali oko sebe, jer HEP je monopolista, mi plaćamo struju, defacto plaćamo taj kolektivni ugovor", kaže ministar rada MirandoMrsić.
Božićnice i godišnjih nagrada ta tvrtka od 11 tisuća zaposlenih se odrekla, ali ne i regresa za godišnji odmor, uskrsnice, dara za dijete, i jubilarne nagrade. Iz HEP-a podsjećaju da u zadnjih godinu i pol posluju s 2 milijarde kuna dobiti, nisu na državnom proračunu, a novi kolektivni ugovor za 15 milijuna kuna skromniji je od starog.
"Korektan, pošten i na dobrobit poslodavca i radnika HEP-a. Ne možete uspoređivati kolektivni ugovor HEP-a uz dužno poštovanje, s ugovorima drugih tvrtki. Mi smo danas izloženi tržištu, ne ovisimo o državnom proračunu, mi s našim profitom, dobiti, punimo državni proračun", poručuje predsjednik uprave HEP-a PericaJukić.
No HEP nije iznimka među drugim velikim javnim tvrtkama. Iako su svi privremeno ukinuli božićnice, HŽ Infrastruktura zadržala je uskrsnice, dar za dijete i jubilarnu nagradu. Hrvatske šume i dalje imaju i regres, dok je HAC-ONC zamrznuo ostala prava, ali se radnicima i dalje uplaćuje 2400 kuna na godinu u treći mirovinski stup.
Ministar gospodarstva kaže kako od HEP-a, ponajprije traži rezultate – investicije i jaku tržišnu utakmicu.
"Za sva ostala pitanja ćete pitati upravu društva koja pregovara o kolektivnim ugovorima, ne ministra", kaže IvanVrdoljak.
Iz sindikalnih redova tvrde da nema govora o rastrošnosti.
"U zadnjih 4-5 godina mi se borimo da se prava ne smanjuju, i nisu se smanjivala, ali nisu se ni povećavala. Mislimo da je to u ovim uvjetima i uz poslovne rezultate, realno", smatra Denis Geto iz sindikata Tehnos.
Kao što je realno da o bilo kojem od tih dodataka - mnogi u privatnom sektoru mogu samo sanjati.