Nakon smrti svrgnutog vođe Moamera Gadafija i pada njegova posljednjeg uporišta čime se završila njegova četrdesetdvogodišnja apsolutna vladavina, nove libijske vlasti u nedjelju su proglasile oslobođenje cijele zemlje.
Oslobođenje je proglašeno u Bengaziju gdje je revolucija i počela.
"Ovo je velik dan za Libiju i Libijce. Ovo je prvi put da se osjećamo neovisnima. Riješili smo se diktatora i sada počinjemo naš demokratski život", rekao je član libijskog Nacionalnog prijelaznog vijeća Mustafa Gubrani.
Iako je u nedjelju otvoren put demokraciji i prvim slobodnim izborima nakon 42 godine, koliko je Gadafi vladao, u Misrati se protežu dugi redovi onih koji pukovnika žele vidjeti mrtvog. No, ne odobravaju svi ovaj nehumani pohod na krvavi leš bivšeg diktatora. Oni smatraju kako Gadafi treba biti pokopan sukladno šerijatskom zakonu, unatoč svom zlu koje je nanio svom narodu.
Nova je vlast obećala da će Gadafija njegovim ljudima koji će ga i pokopati, ali još uvijek nije poznato kad.
Njegova obitelj je zatražila da ga se sahrani u rodnom Sirtu.
Liječnici, koji su obavili obdukciju, priopćili su kako je Moamera Gadafija usmrtio hitac u glavu. Osim metka u glavi, pronađen je jedan u donjem trbuhu, a pukovnika su navodno i silovali prije nego što su ga pobunjeničke snage ubile poput pas.
Unatoč ovim informacijama koje svakodnevno stižu do javnosti, smrt diktatora još uvijek nije potpuno razjašnjena.
Dok prijelazno vijeće tvrdi da je ubijen u unakrsnoj vatri, snimke pokazuju nešto drugo. Već se nekoliko muškaraca javilo tvrdeći kako su upravo oni usmrtili pukovnika.
Ujedinjeni narodi sada traži istragu. Aktualni libijski premijer izjavio je da bi volio da Gadafi nije ubijen i da mu se sudilo. rekao je i da su razgovori oko formiranja nove vlade već počeli, no glavna im je briga riješiti pitanje sigurnosti i reda u zemlji.