2011. najtoplija u zadnjih 30 godina /

Opasne posljedice globalnog zatopljenja u Hrvatskoj!

Image
Foto: Photos

Srednja godišnja temperatura zraka u 2011. godini na području Hrvatske bila je viša od višegodišnjeg prosjeka, od 1961. do 1990. godine, izvijestio je Državni hidrometeorološki zavod.

7.1.2012.
11:22
Photos
VOYO logo

Anomalije srednje godišnje temperature zraka nalazile se u rasponu od 0.5 Celzijevih stupnjeva (Daruvar) do 1.7 Celzijevih stupnjeva (Rijeka, Split-Marjan, Zagreb-Grič i Zavižan).

Prema raspodjeli percentila, toplinske prilike u Hrvatskoj za 2011. godinu opisane su sljedećim kategorijama: ekstremno toplo, u što spada čitav Jadran uključujući i zaleđe, tj. Dalmatinsku Zagoru, Liku i Gorski kotar, te veći dio središnje Hrvatske, vrlo toplo je bilo u Banovina i Slavonija i toplo u okolici Daruvara, objavio je DHMZ na svojim internetskim stranicama.

Analiza godišnjih količina oborine koje su izražene u postotku višegodišnjeg prosjeka (1961.-1990.) pokazala kako je u 2011. godini u cijeloj Hrvatskoj, izuzevši Komižu, oborine bilo manje od prosjeka.

Veći dio kontinentalne Hrvatske kao i Jadrana nalazio se u kategoriji ekstremno sušno, dok se u kategoriji vrlo sušno nalazio dio Istre, Like i Gorskog kotara, te zaleđe Splita i Dubrovnika.

Kategorija sušno obuhvaćala je okolicu Hvara i Senja, dok su se u kategoriji normalno nalazili Vis i Lastovo.

Osim navedenog, usporedbom vrijednosti srednjih godišnjih temperatura zraka za Zagreb-Grič u razdoblju 1862.-2011. godina vidljivo je da je 2011. godina bila među šest najtoplijih godina od početka mjerenja.

"Navedeno ukazuje na činjenicu da temperatura zraka u Hrvatskoj i dalje prati trend globalnog zatopljenja koje je vrlo vjerojatno, pretežito, posljedica povećanja koncentracije stakleničkih plinova u atmosferi uslijed sagorijevanja fosilnih goriva u energetici, industriji, prometu i drugdje", zaključuje Državni hidrometeorološki zavod.

Također navodi kako analiza temperaturnih anomalija za prosinac 2011. pokazuje da su u cijeloj Hrvatskoj srednje mjesečne temperature zraka bile više od višegodišnjeg prosjeka (1961.-1990.).

Temperaturna odstupanja bila su u rasponu od 0.9 Celzijevih stupnjeva na Zavižanu do 3 Celzijeva stupnja u Senju i Varaždinu.

Prema raspodjeli percentila, toplinske prilike u Hrvatskoj za prosinac 2011. godine opisane su sljedećim kategorijama: normalno (Zavižan), toplo (središnja i istočna Hrvatska, te dio južnog Jadrana), ekstremno toplo (Mali Lošinj) i vrlo toplo (većinom na srednjem i dijelu sjevernog Jadrana s pripadnim zaleđem, te dio sjeverozapadne Hrvatske).

Analiza količina oborine za prosinac 2011. godine, koje su izražene u postotku višegodišnjeg prosjeka (1961.-1990.) pokazuje da su količine oborine u unutrašnjosti Hrvatske uključujući i neke priobalne postaje (npr. Dubrovnik, Senj i Zadar) bile više od navedenog prosjeka, dok je na ostalim analiziranim postajama količina oborine bila ispod prosjeka.

Odstupanja za prosinac bila su u rasponu od 37 posto višegodišnjeg prosjeka za Poreč (26,5 milimetara) do 158 posto tog prosjeka za Ogulin (223,0 milimetra).

Oborinske prilike u Hrvatskoj za prosinac 2011. opisane su sljedećim kategorijama: sušno (Istra, Kvarner i okolica Splita), kišno (šire područje Zadra, dio sjevernog Jadrana s pripadnim zaleđem, te sjeveroistočni dio Hrvatske), dok je preostali dio Hrvatske svrstan u kategoriju normalno, navodi DHMZ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo