Znanstvenici na Sveučilištu Carnegie Mellon kombinirali su skeniranje slika, 'računarstvo u oblacima' (cloud computing) i javne profile na web stranicama društvenih mreža, kako bi identificirali pojedince u offline svijetu izvan interneta, piše BBC News.
Podaci koje su dobili sadržavali su čak i broj socijalnog osiguranja korisnika.
Mnogi stručnjaci upozoravaju na rizik gubitka privatnosti s kojim se sve više suočavamo zbog pojačanog spajanja našeg online i offline identiteta.
Tim znanstvenika na Carnegie Mellon sveučilištu kombinirao je tehnologiju za prepoznavanje lica s javno dostupnim Facebook profilima kako bi identificirali pojedine učenike koji su se šetali po studentskom kampusu.
U drugom eksperimentu, znanstvenici su mogli saznati broj socijalnog osiguranja učenika na osnovu samo njegove fotografije.
"Kada objavljujemo svoje tagirane slike online, drugima postaje moguće da povežu naša lica s imenima u situacijame gdje bismo inače očekivali anonimnost", izjavio je voditelj tima profesor Alessandro Acquisti.
Ovi znanstvenici su također razvili mobilnu aplikaciju za "proširenu stvarnost" (augmented reality) koja može prikazati privatne podatke o osobi na osnovu fotografije snimljene smartphone kamerom.
Budući da su ove tehnologije široko dostupne, naši budući identiteti mogli bi postati izloženi bilo kome tko ima smartphone i priključak na internet. Znanstvenici vjeruju da bi nas upravo to moglo prisiliti da preispitamo svoje stavove o budućnosti privatnosti.
"Zbog nevidljivog spajanja online i offline podataka koje omogućava tehnologija prepoznavanja lica i društvene mreže, postavlja se pitanje što će značiti privatnost u svijetu proširene stvarnosti?", pita se profesor Acquisti.
Rezultati istraživanja bit će predstavljeni na Black Hat sigurnosnoj konferenciji koja se ovaj tjedan održava u Las Vegasu.
Prethodni članci: arti-201007080352006 arti-201012200230006 arti-201007200561006 arti-201107210231006