NOVA PLJUSKA PRAVOSUĐU /

Olujić ilegalno maknut s Vrhovnog suda!

Image

Europski sud za ljudska prava Republici Hrvatskoj je naložio da nekadašnjem predsjedniku Vrhovnog suda Krunislavu Olujiću plati 5.000 eura zbog protuzakonite smjene.

5.2.2009.
15:56
VOYO logo

ZAGREB - Nakon pravosudno-političkog pljuskanja u vezi s (ne)legalnošću izbora jedne od ustavnih sutkinja, Hrvatskoj je novi šamar sličnog tipa stigao u četvrtak iz Strasbourga. Tamošnji je Europski sud za ljudska prava presudio u korist nekadašnjeg predsjednika Vrhovnog suda Krunislava Olujića, koji je tvrdio da je s predsjedničke dužnosti 1997. godine smijenjen nezakonito.

U Strasbourgu kažu da su u postupku, koji je protiv Olujića vodilo Državno sudbeno vijeće (DSV), povrijeđena njegova prava zbog čega mu Republika Hrvatska mora platiti odštetu u iznosu od 5.000 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je Vlada 1996. godine DSV-u podnijela zahtjev za stegovnim postupkom protiv Olujića, tvrdeći da se tijekom te godine upustio u seksualne odnose s maloljetnicima te da je svoj položaj koristio kako bi prikrio financijske malverzacije dviju osoba iz krim miljea.

DSV je Olujića u siječnju 1997. godine uklonio s mjesta predsjednika Vrhovnog suda, a tu je odluku potvrdio i tadašnji Županijski dom Sabora. Ustavni je sud te odluke poništio i vratio na početak, no čitav ponovljeni postupak završio je ponovno na Ustavnom sudu koji je krajem 2004. odbio Olujićevu ustavnu tužbu iz 1998.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Olujiću je na kraju preostalo jedino tražiti pravdu u Strasbourgu, što je i učinio u lipnju 2005. godine.

Europski sud za ljudska prava potvrdio je navode njegove tužbe da su trojica tadašnjih članova DSV-a - Ante Potrebica, Vladimir Marić I Marijan Hranjski - bili pristrani jer su tijekom postupka istupali u javnost koja je "nepravedno isključena iz postupka pred DSV-om".

Utvrđeno je i da je Olujiću "povrijeđeno načelo ravnopravnosti dvije strane u postupku" jer mu pred DSV-om nije bilo omogućeno dovesti svoje svjedoke, kao i da je čitav postupak predugo trajao.

Više od deset godina nakon smjene, Olujić, koji je u međuvremenu prešao u odvjetnike, kaže da je presuda u njegovu korist pljuska tadašnjoj politici, DSV-u, Ustavnom sudu i nekadašnjem Županijskom domu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Presudom suda u Strasbourgu potvrđeno je da je postupak razrješenja bio politički montiran s ciljem da se obračuna sa mnom kao jednim od najviših pravosudnih dužnosnika te da me se ukloni s pravosudno-političke scene", izjavio je Olujić i dodao da presuda za njega "predstavlja moralnu, ljudsku, političku i pravnu zadovoljštinu, no to je istodobno i velika pljuska DSV-u, Županijskome domu Sabora, Ustavnom sudu te politici Franje Tuđmana koju su provodili Vladimir Šeks i Ivić Pašalić".

Posebno je ogorčen na Ustavni sud jer je krajem 2004. odbio njegovu tužbu koju je, tvrdi, šest godina držao u ladici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za moju tužbu im je trebalo šest godina, a tužbu svoje kolegice, ustavne sutkinje Slavice Banić uzeli su u rad isti dan kad je podnesena", istaknuo je i ocijenio da je presuda Ustavnog suda u njegovu slučaju bila "sramotna, nestručna i na razini najgore presude najnižega prekršajnog suda".

"Nakon ovakve odluke očekujem da se, ako ima političke volje, ispravi nepravda, i da predsjednik Stjepan Mesić za nekoliko mjeseci, kada istječe mandat sadašnjem predsjedniku Vrhovnog suda, za tu dužnost predloži mene", zaključio je Olujić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo