10.svibnja - Velika svečanost u drevnoj Olimpiji tradicionalno se priređuje u spomen na antičke
igre, koje su održavane više od tisuću godina, dok ih 394. godine nije ukinuo cezar Teodozije.
Skupina od dvadeset djevojaka i osam mladića odjevenih u starogrčke halje, krenula je u mimohodu od ruševina hrama Here do stadiona antičkih olimpijskih igara, gdje je jedna djevojka kazala: "Apolon je na zemlju donio svjetlo kojim
palimo ovu baklju." S konkavnim ogledalom, pomoću sunčevih zraka, upaljena je posrebrena baklja, a potom su dvojica mladića zatrubila u rog. Australski olimpijski odbor nije se obazirao na brojne prosvjede i kritike te je za prvu nositeljicu baklje određena 11-godišnja Sophie Gosper, kćer dopredsjednika Međunarodnoga olimpijskog odbora Kevana Gospera.
Prvotno je za tu čast bila određena 15-godišnja učenica Yianna Souleles, koja je zbog toga i doputovala u Grčku iz Sydneyja. Da ironija bude veća, Sophie Gosper ne bi mogla nositi baklju na australskom tlu jer je Organizacijski odbor Igara za donji starosni prag 11 tisuća pronositelja plamena odredio 12 godina. I brat Kevana Gospera, Peter, nosio je olimpijsku baklju. Bilo je to prilikom ceremonije svečanog otvorenja Igara u Melbourneu 1956. Gosperov sin Richard dio "olimpijske štafete" bio je prije četiri godine u Atlanti, a očekuje se da će i sam Gosper sljedećeg mjeseca potrčati noseći simbol svih sportaša svijeta.
Olimpijska baklja će na svom četveromjesečnom putovanju u idućih deset dana najprije proći kroz 207 grčkih gradova i sela (2550 km), a potom će 20. svibnja krenuti na put preko Pacifika. Dva dana kasnije zaustavit će se na Guamu u Oceaniji, a 29. svibnja u Vanuatu i Samoi.
Preko Američke Samoe i Cookovih otoka, te Fidžija, baklja će doći i na Novi Zeland, a na svom putu do Australije proći će kroz ukupno 13 zemalja.
Putovanje dugo 27.000 kilometara, najduže u olimpijskoj povijesti, završit će 15. rujna u Sydneyju otvaranjem Ljetnih olimpijskih igara.