Ognjena zemlja

Stanjivanje ozonskog omotača danas se najjače osjeća u Čileu - šetajući bez zaštite, Čileanci mogu izgorjeti u roku od samo sedam minuta.

29.3.2001.
0:10
VOYO logo

Čileanski dužnosnici izdali su alarmantno upozorenje još početkom listopada 2000. kada se razrijeđeni sloj ozona nadvio nad južnim Čileom. Područje je u tom trenutku bilo izloženo ekstremnom nivou ultraljubičaste radijacije, a oni koji su se unatoč upozorenju šetali bez odgovarajuće zaštite zadobili su opekotine za manje od sedam minuta.

Dok ozonski omotač nastavi slabiti ovakve će epizode postati češće i u napučenijim područjima, nanoseći štete lokalnoj ekonomiji i zdravlju stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Punta Arenas s populacijom od 120.000 stanovnika najveći je grad unutar opasne zone, a već sad Australija i Novi Zeland ? najbliži zoni opasnosti - bilježe svjetski rekord u broju oboljelih od raka kože.

Grane privrede na koje će klimatsko pogoršanje posebno utjecati su: poljoprivreda i turizam.
Stoga Argentina, Australija, Čile, Novi Zeland i Južna Afrika tek kreću ususret težim nedaćama, naime, poljoprivreda i turizam igraju centralnu ulogu u njihovu gospodarskom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uza sve navedeno ne treba smetnuti s uma da stručnjaci iz Svjetske meteorološe organizacije tvrde da je ovogodišnja ozonska rupa najdublja i najveća ikad zabilježena od kad se počelo s promatranjem 1985. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo

Još iz rubrike