U Saboru je zasjedao Odbor za zakonodavstvo, koji je razmatrao prijedlog odluke o raspisivanju referenduma na kojem bi građani 1. prosinca trebali odgovoriti na pitanje "Jeste li za to da se u Ustav unese definicija braka kao životne zajednice muškarca i žene".
"Na granici protuustavnosti i apsurda (pitanje za referendum). Apsurd je da će to biti unešeno u Ustav, a onda će biti pokrenuta procedura da se to poništi jer je protuustavno", rekao je na sjednici Mladen Godek, vanjski član odbora.
"Pričekati s ovom odlukom. Radi se o zakonskom stavu koji je isti, a nešto drugo ne može tek tako u Ustav. Ovime uspostavljamo praksu referenduma i uskoro ćemo se suočiti s još pitanja. Odlučivanje pukom većinom nije demokracija, nije mišljenje svih i nije mišljenje naroda. Ovo pitanje nije sazrelo", dodao je Josip Kregar.
"Ako se brak zapiše kao životna zajednica žene i muškarca, što je s izvanbračnom zajednicom?", zapitala se Ingrid Antičević Marinović.
"Kad se to usvoji, postaje dio Ustava, pa ne može biti protuustavno. Ovo je pitanje duboko diskriminatorno jer mi ni u budućnosti nećemo moći to promijeniti. Izlazimo iz kruga zemalja poput Portugala, Španjolske, Francuske, Nizozemske, Norveške i Švedske i pridružit ćemo se Moldaviji, Bjelorusiji... Ja to ne želim, ali 750 tisuća potpisa me prisililo da ovo predložim. Ustavni sud je jasno rekao - vi referendum morate raspisati i odluku poštivati. Ako to nije prevedeno na hrvatski: 'Ovo je dopušteno', ne znam što je. Nama preostaje da apeliramo na hrvatske građane da ne osuđuju nekoga jer vole drugačije nego oni", obrazložio je Peđa Grbin.
Na kraju je Odbor za zakonodavstvo usvojio odluku o održavanju referenduma 1.12.2013.