Od kemijskog otpada do kuhinjske soli i kisika

Istraživači iz sveučilišta u južnom Illinoisu tvrde da su pronašli način da preobraze gotovo 40 vrsta uobičajenih bakterija u žderače otrovnog otpada.

30.9.2000.
23:01
VOYO logo

- Ovo je velika stvar - tvrdi Laurie Achenbach, molekularni biolog koji je vodio istraživanje ? Zamislite gdje je uskladištena većina otpada; u okolišu bez svjetlosti, najčešće u podzemlju ili ispod vode. -

Bakterije tretiraju perklorat, prah koji se upotrebljavao u proizvodnji oružja, a danas kontaminira podvodne vode u blizini mjesta skladištenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, ove bakterije čine nešto što ni jedan poznati organizam nije u stanju ? pri preradi perklorata u kuhinjsku sol stvaraju kisik bez pomoći dnevnog svijetla.

Profesora Brandlyna Faisona sa sveučilišta Virginia ova je sposobnost posebno oduševila: - Proizvoditi kisik pri preradi otrova! Zamislite mogućnosti koje se otvaraju? primjerice u zagušljivim rudnicima ili space shuttleu. -

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, Achenbacha najviše zanima prerada otrova, njegov tim upravo radi pokuse s preradom radioaktivnih metala - uranija i sličnih elemenata.

Ministarstvo obrane SAD-a financira ovaj projekt s više od milijun dolara, no za čišćenje 53 poznata odlagališta nuklearnog otpada samo je tijekom prošle godine utrošeno je 52 milijuna USD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo