ODGOVOR NA SKANDALOZNU IZJAVU DRŽAVNOG TAJNIKA: / 'Manjine i djeca iz posebnog programa nisu ni sudjelovala u istraživanju'

Image
Foto: Thinkstock, Ilustracija
11.12.2016.
16:55
Thinkstock, Ilustracija
VOYO logo

Upitan za paradoks kako u hrvatskim školama imamo dvije trećine odlikaša i vrlo dobrih, a zatim na međunarodnim istraživanjima Hrvatska postiže ispodprosječne rezultate, državni tajnik u ministarstvu znanosti i obrazovanja Matko Glunčić je odgovorio: “U ove rezultate ulaze prosječni rezultati. Ne uzimamo samo najbolje. U nekim europskim zemljama kažu lošijim učenicima da na dan testiranja ne dođu na nastavu. Kod nas u statistiku su ušla i djeca s posebnim potrebama i nacionalne manjine"

Image
DRŽAVNI TAJNIK O LOŠIM REZULTATIMA HRVATSKIH UČENIKA: /

'U statistiku su ušla i djeca s posebnim potrebama i nacionalne manjine'

Image
DRŽAVNI TAJNIK O LOŠIM REZULTATIMA HRVATSKIH UČENIKA: /

'U statistiku su ušla i djeca s posebnim potrebama i nacionalne manjine'

Michelle Braš Roth, voditeljica PISA istraživanja u Hrvatskoj, osvrćući se na izjave državnog tajnika, za Dnevnik.hr pojasnila je da kod nas u ni jednom PISA istraživanju nisu bila uključena djeca iz škola za nacionalne manjine kao ni učenici koji se obrazuju u ustanovama za djecu s poteškoćama u razvoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čisto tehnički razlozi

Objasnila je da je to zbog toga što ih je u populaciji svih srednjih škola u kojima se nalaze 15-godišnjaci tako malo da ulaze u dozvoljenu stopu isključenja, koja iznosi pet posto.

''Škole na manjinskom jeziku i s posebnim potrebama isključeni su iz postupka tijekom uzorkovanja. WESTAT-a. Naime, za sve zemlje sudionice uzorak učenika odabire WESTAT, a ne mi. Zašto smo isključili recimo talijansku manjinu? Jer je 15-godišnjaka iz škola za talijanske nacionalne manjine u ukupnoj populaciji jako malo. Mi smo mogli posuditi test na talijanskom jeziku od Italije, međutim, kod ispravljanja, kodiranja odgovora na pitanja otvorenog tipa, to nam čini znatan organizacijski i financijski problem zbog toga što nastavnici profesori koji su trenirani, koji kodiraju oko mjesec dana te odgovore ne govore talijanski jezik i stoga bismo dodatno trebali angažirati talijanske učitelje mjesec dana da bi došli u Zagreb da bi iskodirali test na talijanskom, a tko će to platiti.. Isto je s mađarskim učenicima. Naša je procjena bila da ako se može isključiti do pet posto, isključili smo manjine i posebne programe'', rekla je Braš Rot.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na skandaloznu izjavu osvrnuo se saborski zastupnik Goran Beus Richemberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo