Očekuju se rekordna poskupljenja uvoza hrane ove godine - upozorava FAO (organizacija za prehranu i poljoprivredu UN-a), objavio je Reuters.
Stvarajući dodatni pritisak najsiromašnijim zemljama svijeta - čije su ekonomije već teško pogođene COVID-19 pandemijom, poručila je UN-ova agencija za hranu.
S obzirom da su gotovo sva agrikulturalna dobra značajno poskupila - ove povišene cijene mogle bi postati standard.
Tomu doprinose i poskupljenja na tržištu energije - što dodatno podiže troškove poljoprivrednicima.
"Problem nije u cijelome svijetu, problem je u oslabljenim državama.", rekao je Josef Schmidhuber, zamjenik direktora FAO-inog odjela za trgovinu i tržište.
Siromašni još siromašniji
Ukupan svjetski račun uvoza hrane, uključujući cijene poštarina, ove godine procijenjen je na 1,715 bilijuna američkih dolara, što je rast od čak 12% od 2020.
Države klasificirane kao "nisko-prihodne (Low-Income Food-Deficit Countries)", prema FOA-inoj bi procijeni mogle očekivati skok u cijeni od 20%, dok su zemlje čija ekonomija ovisi o turizmu - zbog pandemije u posebno osjetljivoj situaciji.
Organizacije međunarodne pomoći već su upozorile o rastućem broju pothranjenih ljudi, a situacija se za vrijeme pandemije dodatno pogoršala zahvaljujući problemu sa sladištenjem hrane.
U svibnju ove godine FAO-in index cijena dosegao je najveći rast u posljednjih deset godina, što se najviše moglo očitati u poskupljenju žitarica, biljnih ulja i šećera.
Pritisak inflacije neke je zemlje već natjerao na uvođenje zabrane trgovanja ukoliko cijenovni index dosegne određenu cijenu.
Argentina i Rusija već su uvele zabrane trgovine ukoliko cijena dovoljno naraste ili padne, takozvano kočenje izvoza (export curb).