internetska pošast / Novo ludilo: Tinejdžeri diljem svijeta se natječu u smrtonosnim izazovima

Svijet je, barem onaj virtualni zahvatila nova pošast - interenetom se širi neknomination, putem interneta postavljate izazov, onaj tko ga prihvati dužan je snimiti se u nekom, zadanom samoubilačkom pothvatu! Prve žrtve već su pale!

26.2.2014.
17:34
VOYO logo

"Apeliram na svakog mladog čovjeka da razmisli o stvarima koje čini. To je moga sina koštalo života. Cijela obitelj je shrvana i naši životi nikada neće biti isti", rekao je otac jedne od žrtava nove internetske pošasti.

Poruka oca od koje nas prođe jeza. Njegov je sin mrtav. Žrtva je Neknomination ludila. Internetska igra koja se proširila svijetom i koja uzima sve više života. Mladi si postavljaju izazove, oni koji ih ispune često ne prežive. Posljednji slučaj- dvadesetogodišnji Britanac Bradley Eames. Na ex je popio litru gina s vrećicama čaja. Nakon četiri dana je umro.

"Ono što čini bitno različitim rizična ponašanja to su ti mediji, razvoj tehnologije gdje onda to zauzima širi prostor, na razini cijele zemlje", objašnjava ovakvo ponašanje psihijatrica Marija Baćan.

Dakle, tinejdžeri su oduvijek bili skloni rizičnom ponašanju. No, suluda ideja zbog tehnologije se sada širi svijetom brzinom munje. Nećakinja Lare Stanić iz Zagreba je tinejdžerica. Ne boji se da bi petnaestogodišnjakinja mogla sudjelovati u smrtonosnim internetskim igrama.

"Moje nećakinje to neće napraviti. To je pitanje kućnog odgoja. Na sreću nisam imala bliskih kontakata s djecom koja to rade. Roditelji previše rade, premalo su s djecom, djeca su opterećena školskim obvezama. Vjerojatno je to to", kaže Lara.

Ulazeći u adolescentsku dob djeca pokušavaju biti samostalna. Iskušavaju i prelaze granice.

"S jedne strane ovise o grupi koja se može sjetit bilo čega i oni će u ime pripadnosti grupi napravit bilio šta i s druge strane imaju manji osjećaj opasnosti za vlastiti život nego što imaju ili djeca od straha ili odrasli u skladu sa svojim životnim iskustvom", objašnjava psihijatrica Baćan.

U Hrvatskoj, srećom, Neknomination nije uzeo maha. Barem ne što se tiče ekstremnih izazova koji vode u smrt.

Iako se tako možda ne čini, ipak smo manje ovisni o internetu. No to ne znači da smo manje skloni glupostima.

Ukoliko kod kuće nema dobrih temelja, lako se sve uruši. Nema instant recepta kojim će se tinejdžera zaštititi od lošeg društva, želje za dokazivanjem, a samim time i opasnim pokušajima da se dokaže. Međutim, ako su roditelji s tim tinejdžerima još u ranom djetinjstvu izgradili povjerljiv odnos, tragedija se može spriječiti.

"Oni će isto tako ovisit o grupi i biti vezani za grupu, ali bit će manje vezani za grupu i moći će se nekako povjeriti roditeljima", kaže psihijatrica Baćan.

Igra Neknomination pokrenuta je u Australiji, a živote uzima po cijelom svijetu. Irac čiji je zadatak bio s mosta skočiti u hrladnu rijeku nije preživio. Njegov sunarodnjak umro je od alkohola. Njihovim obiteljima umrla je želja za životom.

"Nadam se da je poruka poslana jer za nas život je gotov", kaže otac jedna od žrtvi.

Neknomination - izazov koji treba odbiti i staviti pred sebe posve drukčiji - misliti vlastitom glavom!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo