Antibiotici spašavaju život, ali s njihovom potrošnjom treba biti
oprezan.
"Pedijatrica nam dosta često daje antibiotike, ali mi nismo
roditelji paničari tako da ne idemo odmah prva tri dana, ne
dižemo paniku i ne idemo odmah na antibiotik", rekla je majka
Vesna Stublija Jovović.
Nedavno američko istraživanje je pokazalo i da prekomjerna potrošnja antibiotika u djetinjstvu povećava rizik od pretilosti
Od 65 tisuća djece, čiji su se zdravstveni kartoni analizirali, njih gotovo 70 posto do druge godine života je trošilo antibiotike. Oni koji ih uzimaju prekomjerno, tvrde istraživači, imaju 16 posto veću vjerojatnost da postanu pretili od djece koja lijekove koriste samo kada je potrebno.
"Prirodna mikrobiota osobito je osjetljiva u prva 24 mjeseca nakon poroda, kada se stvara adaptacija i prelazi se u fazu trajne mikrobiote u crijevu djeteta, tako da upravo taj utjecaj antibiotika može modulirati mikrobiotu u smjeru nastanka prekomjerne težine i debljine", pojasnio je predsjednik Hrvatskog liječničkog zbora Željko Krznarić.
Autori studije naglašavaju kako antibiotici nisu jedini uzrok debljine, ali joj uz tjelesnu neaktivnost i nezdravu hranu zasigurno pridonose.
"Antibiotici se nerijetko zapravo koriste onda i kad ih ne treba uzimati. Primjerice u djece, kad imate čitav niz respiratornih infekcija, koje su zapravo virusne i stoga nema razloga davati antibiotike", rekao je pedijatar Miroslav Dumić.
A Hrvati su njihovi veliki potrošači, svakoga dana sto tisuća ljudi uzima antibiotike. Čak osamdeset posto njih - nepotrebno.