"Postoji perspektiva za otvaranje prema otprilike 10 novih članica. To ne znači da će se svi priključiti u isto vrijeme", rekao je Verheugen na novinskoj konferenciji nakon razgovora s poljskim ministrom vanjskih poslova Wladyslawom Bartoszewskim.
Rokovi proširenja EU-a određeni su iskazanom političkom spremnošću zemalja Unije da do 2003. budu spremne na primanje novih članica te željom sadašnjeg sastava Europske komisije da primi nove članice do isteka svog mandata 2005., rekao je Verheugen. Dvije najsiromašnije zemlje od 12 kandidata za članstvo, Rumunjska i Bugarska, same su odredile kasnije ciljane datume za ulazak u 15-člani blok, a Europska unija je i dalje podijeljena oko pitanja kada i na koji način prihvatiti naprednije postkomunističke zemlje u Uniju.
Češka, Estonija, Mađarska, Slovenija, Cipar i Poljska nalaze se u prvoj skupini zemalja s kojima je EU počela pregovore o ulasku, dok su Latvija, Litva, Slovačka i Malta pregovore počele kasnije.
Ako Slovačka nastavi sa sadašnjom brzinom gospodarskih reformi, ima dobre izglede naći se među prvim zemljama koje će se priključiti Europskoj uniji, rekao je u ponedjeljak njemački kancelar Gerhard Schroeder.
Schroeder, koji se nalazi u posjetu slovačkom premijeru Mikulašu Dzurindi, ponovio je isto tako da bi najraniji mogući rok proširenja EU-a mogao biti 2003. Schroederov jednodnevni posjet Bratislavi, prvi je državni posjet njemačkog kancelara Slovačkoj.
"Najraniji datum proširenja EU-a je 2003. godina ... on ovisi o tome koliko brzo će zemlje kandidati pripremiti svoja gospodarstva za ulazak ... i ispuniti uvjete", rekao je Schroeder. "Ako Dzurinda i njegova koalicija zadrže brzinu reformi ili ih ubrzaju, uvjeren sam da će Slovačka biti među prvima koji će se pridružiti EU-u", rekao je Schroeder.