NOVI UDARAC ZA NOVČANIKE POTROŠAČA: /

Od 1. travnja poskupljuje plin za kućanstva

Image
Foto: Pixsell

U Prvom plinarskom društvu potvrdili su da očekuju rast cijene plina

23.1.2019.
14:09
Pixsell
VOYO logo

Plinska sezona završava 31. ožujka i nakon toga će, po svemu sudeći, poskupjeti plin, piše Večernji. Prema važenim propisima, cijena ne smije rasti više od deset posto jer je cijena za kućanstva i dalje regulirana te će takva ostati do travnja 2021.

Prosječna potrošnja plina u kućanstvu iznosila je za kuću koja se grije i koristi toplu vodu 1060 kubika. Prema tome će se trošak plina jednog kućanstva sa sadašnjih 2872 kune godišnje popesti na najviše 3159 kuna, dakle za 287 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo zaštite okolišta poručuje da se Zakonom o tržištu plina, koji je stupio na snagu u ožujku 2018., u skladu s mogućnostima direktive EU-a zadržala regulirana cijena plina za javnu uslugu u prijelaznom razdoblju od tri godine kako ne bi došlo do većih oscilacija u cijeni plina sukladno metodologiji koju donosi Hrvatska energetska regulatorna agencija. Za razdoblje do 31. ožujka 2019. cijena za kućanstva za ovu plinsku godina ostat će ista.

Na cijenu plina utječu brojni čimbenici

Na kretanje cijene plina na svjetskom tržištu utječu cijena nafte, ugljena, emisije CO2, vremenske prilike, geopolitički utjecaji te nepredvidivi kratkoročni čimbenici, navode u Prvom plinarskom društvu te dodaju da očekuju porast cijene plina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naše se tržište referira na nizozemsku TTF, nalikvidniju europsku burzu, objašnjavaju u PPD-u. Kažu kako je tržišna cijena plina tijekom 2017. i 2018. kontinuirano rasla, a to je pratila i prosječna cijena plina u RH, ali ne i cijena plina za kućanstva.

"Metodologijom je, naime, propisano da cijena nabave plina (cijena po kojoj opskrbljivač na veleprodajnom tržištu – HEP – prodaje plin za opskrbu kućanstava drugim opskrbljivačima) ovisi o cijenama referentnog spot-tržišta (TTF) u prethodnoj godini.

Metodologijom je također propisano da cijena nabave plina, bez obzira na promjene kretanja cijena plina na tržištu, može maksimalno narasti do 10 posto", navode u PPD-u.

PPD: Cijene u Hrvatskoj su i dalje ispod prosjeka EU-a

Prema metodologiji, nabavna cijena od 1. travnja može iznositi maksimalno 20.74 eura/MWh, što je što je za 1,8 eura/MWh manje u odnosu na realno stanje tržišta u 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cijene prirodnog plina za građane u Hrvatskoj pratile su trend kretanja cijene plina europskog prosjeka, no još uvijek su znatno ispod prosjeka EU-a", zaključuju u PPD-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo