Na Intel Developer Forumu koji počinje danas, moćni proizvođač kompjuterskih čipova iz Santa Clare u Kaliforniji predstavit će superbrzi Pentium 4 čip. U Intelu se nadaju da će nakon predstavljanja software-tvrtke početi razvijati zahtjevnije programe kojima bi bila potrebna tolika procesorska moć.
Novi čip će raditi na početnih 1.4 gigahertza, što je dvostruko brže od većine današnjih kompjutera. Na jednom čipu je 42 milijuna tranzistora (u usporedbi s 28 milijuna na prethodniku, Pentiumu III). Nova ŤNetBurstť tehnologija dijeli poslove na manje skupove instrukcija, čime se omogućava brže završavanje. Sistemski bus radit će na 400 megahertza, omogućujući prijenos podataka brzinom od 3.2 gigabytea u sekundi.
Kako kaže potpredsjednik Intela i menadžer grupe za PC arhitekturu, Albert Yu: ŤTo vam je kao kupovanje auta; želite da u njega bude stavljen najbolji mogući motor. Mi pomičemo granice tehnologije.ť Ali, pitanje je tko će, Intel ili njegov glavni konkurent, Advanced Micro Devices Inc. u svojoj utrci prije napraviti jači, moćniji procesor obraćaju pažnju na zahtjeve tržišta. Kako kaže Robe Enderle iz istraživačke tvrtke Giga Information Group: ŤKad danas kupujete auto, ne kupujete monstruma s motorom od 8000 kubika, osim ako ne mislite njime vući prikolicu s jahtom. Nije uopće upitno da ovaj čip ima stravičnu moć procesiranja, ali ljudi već teško mogu opravdati i kupovinu Pentiuma III koji radi na 500 megahertza jer na tržištu ne postoje aplikacije koje će vas prisiliti da još više pojačate snagu svog stroja.ť
Intel još nije objavio koliko će koštati Pentium 4, i koliko će ta cijena biti viša od Pentiuma III (najbrži PIII koštaju oko 1000 dolara). Novi čip počet će se isporučivati tek za par mjeseci u ograničenim količinama, uglavnom namjenjenim PC-entuzijastima i ljubiteljima igara, koji obično žurno kupuju najbrže čipove na tržištu. Za notebookove, koji su dio tržišta s najvećim porastom, P 4 bit će na raspolaganju tek sredinom iduće godine.
Utrka za većom snagom se nastavlja i dalje ? Intel dogodine prelazi na 13-mikronski proces proizvodnje (namjesto dosadašnjih 18-mikronskog i 25-mikronskog), koji će omogućiti još veće Ťnatrpavanjeť čipova.