SPORNA NEANONIMNOST DONORA /

Nove kontroverze oko Zakona o medicinskoj oplodnji

Hoće li itko htjeti donirati spolne stanice ako zna da mu za 18 godina na vrata može pokucati njegovo biološko dijete? Naime, zakon ne dopušta anonimnost što je u nekim europskim zemljama uzrokovalo pad broja donora. Cijelom se pak zakonu oštro protive vjerske udruge.

5.7.2012.
18:45
VOYO logo

Uz nekoliko sitnih izmjena - konačni prijedlog zakona stigao je na stol vlade.

"Pred vama je zakon - jedan od najboljih medicinskih zakona", hvalio se ministar RajkoOstojić.

Odredbom o zamrzavanju embrija uvrijedili su članove inicijative "I ja sam bio embrij" - koji već treniraju za referendum. Proveli su probu u trećini župa u Hrvatskoj.

Ne bune se samo vjerske udruge, mnogi smatraju da je sporan članak 15 - koji svakom djetetu začetom oplodnjom daje pravo da sazna tko mu je roditelj. Iako je Hrvatska na to obavezna - kao potpisnica Konvencije o pravima djeteta - i liječnici kažu da će to smanjiti broj donora.

Europa je podijeljena. U mnogim zemljama donacije su anonimne - Hrvatska se pridružuje Austriji, Švicarskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj, Velikoj Britaniji i Skandinaviji - gdje dijete ima pravo doznati identitet biološkog roditelja.

Odredbe o neanonimnosti donora dosad nije bilo - a u bankama imamo nula spermija. Ni s novim odredbama - gore od toga ne može.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo