Hrvatska udruga poslodavaca poslala je medijima priopćenje u kojem donosi primjer kako se objavljivanjem liste poslodavaca koji ne isplaćuju plaće može nanijeti velika šteta onima koji se na toj listi nađu bez pravog razloga.
Tvrtka Osijek Koteks d.d. jedna je od najstarijih građevinskih tvrtki u Hrvatskoj, koja je zbog teškoća pokrenula i uspješno okončala predstečajnu nagodbu. No, tvrtka se našla na tzv. listi srama i to na samom vrhu liste, čime joj je nanesena ogromna, višestruka šteta.
Kasnili samo par dana
Osijek Koteks uplatio je sve plaće radnicima uključujući i onu za lipanj 2014. što je evidentirano i u nadležnoj Poreznoj upravi. Na zahtjev da im se objasni zašto su se ipak našli na listi dano im pojašnjenje da su na nju dospjeli "temeljem nadzora inspektorata iz 2012. i 2013. godine, a koji je sustav arhivirao tek ove godine".
I tada se radilo o prijestupu i kašnjenju plaće od nekoliko dana za što je tvrtka i kažnjena. U međuvremenu je stabilizirala poslovanje, ali ga je objava na listi srama ponovno ugrozila iako je nakon prigovora Osijek Koteks maknut s liste. No, i nekoliko dana na listi je bilo dovoljno za ozbiljnu štetu.
Banka odustala od garancije
Naime, dan nakon što je objavljena tzv. lista srama održan je izvršni odbor jedne od najvećih banaka koji je trebao potvrditi odobrenje garancije za posao od 20 milijuna kuna, no zbog liste srama, odustali su od garancije smatrajući da je poslovanje s takvom tvrtkom rizično. Osijek Koteks zbog toga je izgubio posao vrijedan 200 milijuna kuna.
Zahvaljujući nepotrebnoj i krivoj objavi, gotovo je sigurno da će 462 radnika ostati bez posla i bez plaće u sektoru koji je i ovako prepolovljen uslijed teških posljedica krize, navodi se u priopćenju.
Objavom neprovjerenih podataka nastavlja se ugrožavati i tvrtke i radna mjesta za čiji se opstanak poslodavci ionako teško i naporno bore već šest godina koliko traje kriza u Hrvatskoj, ističu u HUP-u.