Moody's je, podsjetimo, sredinom veljače snizio rejting Italiji i još pet država eurozone zbog sumnje da će se moći othrvati dužničkoj krizi. Očekuje se da će i bankama u ostalim državama iz te skupine sniziti rejting, a ukupno se razmatra isti potez za 114 različitih banaka u Europi.
Kod deset je banaka ocjena za dugoročni dug i depozite snižena za jedan stupanj, kod osam za dva stupnja, kod šest za tri stupnja i kod dvije za četiri stupnja.
Intesa, kojoj je rejting srezan sa A3 na A2 i UniCredit, kojemu je rejting snižen na A3, u svom portfelju imaju značajan udio državnih obveznica, koje su utjecale na financijski položaj tih banaka, smatra Fabrizio Spagna, generalni direktor Axia Financial Researcha, kojeg citira Bloomberg.
ECB
Italija je, paralelno provodeći štednju na svim razinama u zemlji pod dirigentskom palicom premijera Maria Montija, preuzela jednu od najvećih kreditnih injekcija od Europske centralne banke.
Nakon što je ECB "upucala" bilijun eura u financijski sustav regije dajući trogodišnje zajmove, dug talijanskih banaka, koje su na sebe preuzele četvrtinu tog novca, skočio je za 28 posto. Moody's je u svom obrazloženju naveo da je među kreditima ima sve više onih s otežanom naplatom.
Banke kojima je snižen rejting najvjerojatnije će morati posuđivati novac po većim cijenama. Predviđajući ovaj potez agencija, talijanska centralna banka je 29. travnja najavila da će sposobnost banaka da posuđuju novac biti smanjena.