Udruga Franak, kojoj se do sada pridružilo više od četiri tisuće građana zaduženih u "francima", ovih je dana od HNB-ove Direkcije za zaštitu potrošača i tržišnog natjecanja zatražila suradnju, kako bi je upozorila, poručuju iz udruge, na "situaciju u koju su banke svojim načinom poslovanja dovele klijente".
Na tu je temu u HNB-u održan sastanak na kojem je dužnicima još jednom poručeno kako su pravovremeno i opetovano bili upozoravani na rizike kredita u CHF. No, ekonomski tim udruge Franak dokazuje drugačije, i temelji to na analizama upozorenja HNB-a koja su objavljivana od 2005. godine, piše Novi list, za koja kažu da su bila 'mlaka' i neodređena.
"Vidljivo je iz svega koliko su upozorenja bila suptilna i neadekvatna, tako da je i tvrdnja prema zaduženim građanima o tome kako su bili upozoreni - sasvim deplasirana", kazao je Tomislav Prpić iz ekonomskog tima udruge Franak.
"Toksični proizvod je plasiran, a nitko osim konzumenata nije odgovoran, kao što bi bio kod ostalih proizvoda. Reklamirao se agresivno i nametljivo kao i bilo koji drugi proizvod. Nigdje na internetskim stranicama banaka i u reklamama nije bilo jasno istaknuto da je rizik ovakvih kredita veći, ali je vrlo jasno isticano kako je kamata za kredite vezane uz CHF niža", kazao je Prpić.
specijal-201012070191004-Muke sa švicarcima