"Bit će svima bolje nego sada!", komentirao je nove Vladine mjere Borislav Škegro, koji je kao savjetnik Jadranke Kosor i sudjelovao u njihovoj izradi. Ističe da se njima želi postići stroža financijska disciplina. To znači da državne tvrtke moraju do sredine godine podmiriti svoje dugove privatnom sektoru. Dug će se riješiti bankarskim kreditima, a time će se pomoći nizu malih tvrtki da se ne zatvore. One će, pak, s druge strane, tada moći uredno plaćati svoje porezne obveze.
arti-201004200829006Drugi premijerkin savjetnik i također jedan od autora mjera Željko Perić za Večernji list kaže da se mjerama htjelo ponajprije pomoći najsiromašnijima. No, kako se čini, one neće naštetiti najbogatijima.
Za sada nema ništa od uvođenja poreza na imovinu ili nekog drugog koji bi osjetio i bogati sloj.
"To sigurno ne bi bilo dobro prihvaćeno u ovom trenutku, zbog narušavanja pozitivne klime za ulagače. No, nije isključeno da se to ne učini u sljedećem razdoblju", rekao je Perić i dodao da u krizi nije dobro uvoditi takav porez.
"Ako se želi red na tržištu, onda država mora početi od sebe", ističe Perić važnost podmirenja svih obveza koje državni sektor ima prema privatnom sektoru.
Država prodaje svoj udio u HT-u i Ericsson Nikola Tesli
Država u oko 800 tvrtki ima udjele do 25 posto, a neke od njih vrlo su kvalitetne, kao što je primjerice HT i Ericsson Nikola Tesla, a čijom se prodajom mogu dobiti znatna sredstva. S tom prodajom ići će se odmah, a do kraja godine mogao bi se i razraditi program za neku od kompanija u kojoj država ima udjel za IPO na burzi.
Mjere Vlade velikim su dijelom usmjerene dizanju poduzetničke klime, pa s tim u vezi i privlačenju stranih ulagača. Zato se postrožuje financijska disciplina, ali i predlaže smanjenje lokalnih jedinica jer su vrlo često upravo one razlog koji odvraća ulagače", tvrdi Škegro. Takva klima, smatra se, trebala bi dugoročno pomoći svim građanima da bolje žive.
Prethodni članci:
arti-201004200088006 arti-201004190788006