Šefica Porezne uprave u mrežu uhvatila samu sebe!

Iako je na sav glas prozivala bivšu Vladu, Nada Čavlović Smiljanec punih je 15 godina radila u područnom uredu Porezne uprave u Virovitici, u kojem je do 2008.

3.8.2012.
10:00
VOYO logo

Šefica Porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec optužila je bivšu HDZ-ovu vladu da je pogodovala nekim poreznim obveznicima i omogućavala im neplaćanje poreza, pa je tako porezni dug narastao na 52 milijarde kuna. Na listi je poreznih neplatiša otprilike 102.000 tvrtki i fizičkih osoba koje duguju 30 milijardi kuna.

No, N. Čavlović Smiljanec godinama je radila u Poreznoj upravi, i to uglavnom za HDZ-ove vlasti, na vrlo odgovornim dužnostima u područnom uredu Porezne uprave u Virovitici. N. Čavlović Smiljanec od 1994. do 1996. godine u toj upravi bila je načelnica Odsjeka za zajedničke i opće poslove, od 1996. do 2001. godine bila je pomoćnica pročelnika, a od 2001. do 2008. godine imala je funkciju načelnice Odjela za utvrđivanje poreza i doprinosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A prema listi srama koja je ovih dana objavljena, u Virovitičko-podravskoj županiji, u kojoj je punih 15 godina za naplatu poreza bila zadužena i sadašnja šefica Porezne uprave, ukupno je otprilike 500 milijuna kuna nenaplaćenih poreza. Tako 76 tvrtki iz te županije duguje oko 126 milijuna kuna poreza i doprinosa, 3.504 građana dužno je otprilike 289 milijuna kuna, a 263 fizičke osobe koje obavljaju djelatnost dužne su otprilike 86 milijuna kuna za poreze.

Procedura naplate dugova bit će vrlo duga

Porezna uprava, nakon što je objavila listu najvećih neplatiša poreza u Hrvatskoj, najavila je prve akcije u naplati tog duga, a to su ovrhe nad imovinom najvećih dužnika. Prvi na toj listi za odstrel bit će odgovorne osobe u tvrtkama koje imaju jednog ili nijednog zaposlenika, a koje su otvarane kako bi se izbjegavalo plaćanje poreza. Prema podacima PU već je spremna lista takvih 600 tvrtki, a rješenja o ovrsi mogla bi biti odaslana do kraja ovog mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, procedura naplate dugova iz imovine dužnika bit će vrlo duga, kažu dobro upućeni, a može potrajati i nekoliko godina. Naime, zaplijenjena imovina ide na bubanj, a za što se raspisuju natječaji, koji se uglavnom ponavljaju, piše Večernji list. Usto, problematični su i kapaciteti Porezne uprave za neku veliku akciju prisilne naplate. U PU radi 3.500 ljudi, a na bolovanju je stalno njih otprilike 800, kažu dobri poznavatelji prilika. Na prisilnoj naplati pritom radi 400 do 500 ljudi, koji, osim toga, obavljaju i standardni nadzor.

Nakon objave članka u kojem se proziva šefica Porezne uprave reagirali su iz Ministarstva financija i poručili da odbacuju neistinite tvrdnje iznijete u članku.

''Navedenim člankom nanesena je nesaglediva šteta ravnateljici Porezne uprave obzirom da je članak tendenciozan i usmjeren na diskreditaciju ravnateljice Porezne uprave.

Navodeći radna mjesta na kojima je ravnateljica Porezne uprave radila u Područnom uredu Virovitica, novinar demantira sam svoje navode obzirom da nije upoznat sa sistematizacijom radnih mjesta u Poreznoj upravi i odgovornostima povezanima s pojedinim radnim mjestima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, ravnateljica Porezne uprave je u razdoblju od 1994. do 1996. godine u Područnom uredu Virovitica bila načelnica Odsjeka za zajedničke i opće poslove, od 1996. do 2001. bila je pomoćnica pročelnika, a od 2001. do 2008. bila je načelnica Odjela za utvrđivanje poreza i doprinosa.

Prema sistematizaciji Porezne uprave djelatnici raspoređeni na radna mjesta na kojima je radila ravnateljica Porezne uprave ne obavljaju poslove naplate poreza, stoga ne mogu snositi niti odgovornost za naplatu poreznih dugova ili biti prozivani u slučaju nepodmirenja tih dugova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz navoda u članku može se zaključiti da je članak povezan sa ciljem opstruiranja porezne discipline i naplate poreza te se njime nanosi šteta ne samo ravnateljici Porezne uprave nego i cijeloj Poreznoj upravi'', stoji u reakciji Ministarstva financija.

savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo