Samo jednim ispitom do diplome!

Ako se dokažu tri godine volontiranja, diplomu u rukama moguće je imati sa samo jednim položenim ispitom.

1.2.2011.
11:36
VOYO logo

Sve više dokaza da se volontiranje isplatiti dolazi iz Francuske. Primjerice, kao blagajnica u udruzi ili trener sportskoga tima, volonteri mogu doći do diplome iz računovodstva, odnosno diplome profesionalnog sportskog trenera pozitivnom ocjenom iz jednog jedinog ispita. Volonter pritom tijekom studija ima ista prava kao i redoviti student.

Iako zvuči nevjerojatno, profesorica Bojana Ćulum s Filozofskog fakulteta u Rijeci tvrdi da takav način stjecanja diplome nije jednostavan kao što se čini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Od svih europskih zemalja, Francuska je otišla najdalje i ozakonila mogućnost da građani koji dokažu da imaju tri godine efektivnog volonterskog rada, kao i da su kroz njega stekli kompetencije na razini diplome za koju se prijavljuju, upišu samo jedan kolegij na studiju. Kada ga polože dobivaju diplomu", objasnila je Ćulum za Vjesnik.

Otvoreni model može biti poticaj našim sveučilištima na kojima je volonterizam u povojima, a za njegovo uvođenje, kaže Ćulum, potrebna je jaka politička volja koja se u Francuskoj javila prije 26 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europi, koja 2011. obilježava kao godinu volontiranja, sve je veći trend učenja zalaganjem u zajednici (service learning).

Anka Kekez Koštro s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu ističe da je u nizozemskim srednjim školama već nekoliko godina obvezan predmet rad u zajednici, a sve više fakulteta pokušava prilagoditi svoje kolegije service learningu, odnosno povezati volonterski rad s akademskim učenjem. U Velikoj Britaniji, primjerice, sveučilištima se dodjeljuju sredstva iz posebnog fonda kako bi poticali sudjelovanje svojih studenata, profesora i administrativnog osoblja u društveno korisnom radu.

Fuchs: Neki fakulteti rade na prakticiranju volontiranja

Iako za nešto slično u Hrvatskoj ne postoji institucionalizirani oblik podrške, te se niti jedan kolegij potpuno ne povezuje s volonterskim aktivnostima, odnosno zalaganjem u zajednici, aktivni volonteri primjećuju na sveučilištima, posebice Zagrebačkom i Riječkom, sve veći broj entuzijasta. Oni misle da je spoj učenja kroz volonterstvo potreban i vrlo koristan.

Škole u Hrvatskoj postaju obvezne djeci i mladima prenositi značenje i ulogu volontiranja, tvrdi ministar znanosti, obrazovanja i sporta Radovan Fuchs. Tvrdi da Ministarstvo podržava volontiranje, jer stalna uključenost u obrazovanje pridonosi ostvarenju cjeloživotnog obrazovanja koje je temeljni cilj obrazovne politike Vlade. Podsjeća da je Zakon o volonterstvu donesen 2007. te da je zakonodavni okvir za volonterstvo usklađen s europskim. Prema njegovim informacijama, neki su fakulteti počeli s kreiranjem modela institucionalnog priznavanja volonterstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201012280100006 arti-201009280391006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo