Program POS plus spašava loše investicije?

Vijest o tome da će najavljeni Program POS plus po povoljnijim uvjetima omogućavati kupnju gotovih stanova, stručnjaci su, kad je riječ o buđenju tržišta nekretnina, dočekali sa skepsom.

21.3.2012.
11:13
VOYO logo

Nakon što se u javnosti pojavila vijest da će Ministarstvo graditeljstva s početkom jeseni pokrenuti Program POS plus, preko kojeg bi se omogućila prodaja gotovih stanova uz poticajne kreditne linije POS-a, istražili smo što se iza tog programa krije, odnosno što će ponuditi građanima, a na kraju i što će značiti za tržište nekretnina i građevinski sektor.

U Ministarstvu detalje još nisu iznijeli. Rekli su samo da rade na razradi programa koji će biti predstavljen kroz izmjene i dopune Zakona o društveno poticanoj stanogradnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kroz izmjene i dopune postojećeg zakona omogućit će se poticajna kreditna linija za kupnju gotovih stanova, slično kao Zakon o subvencioniranju i državnom jamstvu stambenih kredita, ali na znatno kvalitetnijim osnovama po modelu POS-a. Smisao modela je da kupci prvo otplaćuju kredit od komercijalne banke, a nakon otplate tog dijela počinju otplaćivati dio kredita kojim ih kreditira država, i tu se matematički ostvaruje ušteda za korisnika kredita, a ne direktnim državnim subvencijama kamate kredita", poručili su iz Ministarstva za Danas.hr ističući da se Program temelji na onome što je Radimir Čačić nudio Vladi Jadranke Kosor 2009. kad ga je ona odbila.

Bacanje probnih balona

Radimir Čačić tada je predlagao da država stanove od investitora kupi preko APN-a po povoljnijim uvjetima. Najviša cijena metra četvornog tada je trebala biti 1.665 eura, pri čemu bi kupac morao dati 20 posto učešća. Preostali dio cijene osigurala bi država kreditom preko APN-a i poslovne banke. Na taj bi način investitori bankama vratili kredite, a građani bi "lakše došli do stana". Kamata za kupca bi bila do 5 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosta šture informacije o novitetu Ministarstva, kažu stručnjaci, teško je komentirati. Profesor Josip Tica tako kaže da mu se čini da iz Ministarstva bacaju probne balone bez cilja i plana.

"Nije mi baš jasno iz svega navedenog što država planira učiniti, pa mi je teško komentirati. No, to mi se čini kao spašavanje propalih investicija. Oni koji su pogriješili ne žele priznati da su pogriješili, a to su investitori. Dakle, riječ je o lošim stanovima koje će kupiti država da bi spasila investitore i onda će ih prodavati jeftinije", kaže prof. Tica upozoravajući i dalje da se 10.000 neprodanih stanova može prodati samo ako se cijene spuste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Traži se ravnopravna utakmica

Predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK Dubravko Ranilović ističe da u pravilu podržava sve mjere koje se poduzimaju kako bi se pomoglo tržištu nekretnina, no također ističe da mu je teško komentirati novi Program s obzirom da još nema preciznih informacija o njemu.

Ipak, kaže: "Više bih volio da u budućnosti postavimo dugoročne i univerzalne mjere jer smatram da se na ovaj način previše utječe na tržište, odnosno da se usmjerava kupnja na određene projekte. Zašto se uopće treba poticati isključivo kupnju stana u novogradnji? Jer novac dobiven od prodaje rabljenog stana će se opet koristiti za kupnju neke novogradnje ili neku adaptaciju u kojoj će se novac opet zavrtjeti. Bitno je da pokrenemo ciklus. U praksi smo često svjedoci da jedna kupoprodaja pokreće i 5 sljedećih u lancu, a dosta često je ta prva transakcija kupnja rabljenog stana. Mjere koje potiču kupnju stanova trebale bi biti univerzalnije, a benefite od mjera bi trebali koristiti svi sudionici na tržištu."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Ranilovićevom mišljenju, građani bi trebali biti ti koji će birati što će kupiti u ravnopravnoj utakmici svih investitora i ponuđača na tržištu.

Trebaju nam pravednija rješenja

"Dobra je ideja s jamstvenim fondom koji bi država osnovala, a država dugoročno može poticati taj sektor kroz generacijsko ulaganje u buduću kupnju stana, nešto poput modificirane stambene štedionice. Treba utvrditi trajne subvencije za određene kategorije stanovništva, kako bi na njihove transakcije uvijek mogli računati. Pogodnosti bi mogli biti usmjerene na ostanak obrazovanog i mladog stanovništva u Hrvatskoj, te na obitelji s više djece u korist natalitetne politike", poručuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ujedno upozorava kako se država dosad uopće nije pozabavila socijalnim stanovanjem, što bi trebalo biti dio jedne cjelovite stambene politike u budućnosti. Iako pozdravlja trud Vlade za spas sektora, ujedno ističe i da se nada cjelovitijim i pravednijim rješenjima koja će pokretati tržište.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo