Prekovremene prijavio i platio, a sad će biti kažnjen!

Kako bi ispoštovao rokove, vlasnik tvrtke RI ISA zatražio je od svojih zaposlenika da rade prekovremeno.

13.11.2011.
17:11
VOYO logo

"Projektiranje dijela fasade za newyorški Freedom tower, budući najviši neboder u SAD-u i trenutno vjerojatno najpoznatiji građevinski projekt u svijetu, trebalo je biti kruna našeg dvadesetogodišnjeg rada, a umjesto toga sada nam, zbog nerazumijevanja domaće birokracije, prijeti sudski postupak i kazna od 100 tisuća kuna", riječi su Nebojše Buljana , direktora riječke tvrtke RI ISA, koju je inspekcija rada zbog utvrđenog prekoračenja zakonom dopuštenog broja prekovremenih radnih sati prijavila Prekršajnom sudu u Rijeci.

RI ISA tvrtka je specijalizirana za projektiranje aluminijsko-staklenih fasada, a posluje u sklopu Permasteelisa grupe, jedne od vodećih svjetskih korporacija za projektiranje, proizvodnju i ugradnju složenih fasada, elemenata interijera i zahtjevnih konstrukcijskih elemenata gradnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nepotrebno je objašnjavati o kako je značajnom poslu riječ i kakva je to prestižna referenca za našu tvrtku. Naš zadatak bio je inženjerski izračun kao i grafički prikaz gotovog rješenja za donjih 56 metara fasade nebodera, u Italiji su se radili nacrti, a naši američki kolege vodili su management za sastavljanje ponude.

Sve uredno prijavili Državnom inspektoratu

Rok je bio vrlo kratak i sve je trebalo dovršiti tijekom kolovoza i rujna. Kako smo istodobno već radili na projektu fasade za Rochdale zgradu u Manchesteru, bili smo svjesni da ćemo imati povećani fond prekovremenih sati, a kako bi ispoštovali rokove. Svi su zaposlenici na to pristali, a prekovremeni rad im je u cijelosti isplaćen po povećanoj satnici. S obzirom da nas zakon obvezuje prijaviti prekovremeni rad u trajanju duljem od dvanaest tjedana tijekom godine, i tu smo obavezu uredno ispunili, poslavši riječkom Državnom inspektoratu obavijest s imenima i prezimenima zaposlenika koji su radili prekovremeno i točnim brojem odrađenih prekovremenih sati za svakog pojedinačno, kaže Buljan za Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko dana nakon poslane obavijesti Inspektoratu, u tvrtku je stigla inspektorica Sanja Orešković Penko. Iako je kazala kako je očito riječ o tvrtki u kojoj se poštuju prava radnika, Buljanu je rekla da ih mora mora prijaviti sudu i to zbog toga što su imali ukupno 52 sata prekovremenih više od zakonom propisanog maksimuma! Za to je propisana kazna od 60 tisuća do 100 tisuća kuna za tvrtku, te između 6 i 10 tisuća kuna za Buljana kao odgovornu osobu. Ostao je zatečen.

Buljan: Zakon u potpunosti ispravan

Nebojša Buljan kaže da je zakon u potpunosti ispravan i ne želi ga dovoditi u pitanje. Smatra da radnike treba zaštititi od izrabljivanja i samovolje poslodavaca, ali isto tako, kaže, inspekcija ne bi trebala tako kruto postupati u specifičnim situacijama poput ove u kojoj su se našli zaposlenici njegove tvrtke.

Objašnjava da u situaciji u kojoj se je našao nije imao drugo rješenje, jer su u njihovom poslu rokovi vrlo kratki, a na tržištu nema kadra koji bi mogao uskočiti na određeno vrijeme.

"Sve nam je plaćeno"

Inženjeri Josip Červar i Andrija Varga, zaposlenici koji su svojevoljno pristali raditi prekovremeno, potvrdili su da im je sve isplaćeno. "Sve nam je bilo plaćeno. Nije riječ o kontinuiranoj pojavi već je naprosto bila takva sila prilike. Što se tiče uvjeta rada u RI ISA-i oni su, za hrvatske prilike, i više nego korektni", kažu inženjeri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Državnom inspektoratu potvrdili su da je Prekršajnom sudu upućen optužni prijedlog protiv tvrtke. Kažu da se Buljanovim argumentima ne može udovoljiti, jer je "posao inspektora da nadzire primjenu važećih propisa, bez iznimaka".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo