Poduzeća državi duguju 10 mlrd. kuna

Listopad je bio 15 mjesec za redom u kojem su rasle neplaćene obveze. Za 25.

16.12.2009.
16:45
VOYO logo

Samo u listopadu ove godine zbog neplaćanja u roku od 60 dana blokirano je 2461 poduzeće, 22 posto više nego u rujnu. Njihove dospijele nepodmirene obveze iznosile su 888,1 milijun kuna, što je 22,7 posto više u odnosu na kraj rujna, a u njima je zaposleno 23.134 radnika (35,4 posto više nego u rujnu).

Da se nelikvidnost nezaustavljivo širi vidi se i po tome što je u godinu dana broj zaposlenih u poduzećima koja su ispunila uvjete za pokretanje stečajeva porastao za 126,9%, dok je iznos njihovih nepodmirenih naloga porastao za 54,4%, piše portal banka.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslovni subjekti nisu dužni podnositi naloge za plaćanje ako na svojim računima u banci nemaju pokrića za njihovu naplatu. Iznimka su samo obveze za plaćanje poreza i doprinosa.

Prema Zakonu o platnom prometu u zemlji, banke moraju izvjestiti Poreznu upravu o neplaćenim obvezama neprekidno do 60 dana, a Ministarstvo financija, odnosno Porezna uprava morala bi u roku od 30 dana od primitka obavijesti predložiti pokretanje stečajnog postupka protiv dužnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nevenka Marković, predsjednica stečajnog odjela Trgovačkog suda u Zagrebu, potvrdila je kako su suci očekivali da će država u 2007. i 2008. godini pokrenuti najmanje 15 tisuća stečajnih postupaka, jer je preko 50 posto društva na tržištu blokirano.

Trgovački sud nije dobio niti jedan prijedlog. Marković pretpostavlja da se to dogodilo jer je državi skupo financirati stečajni postupak.

Jedna od posljedica takve politike jest da je u blokiranim poduzećima nenaplaćeno 9,75 milijardi kuna poreza i doprinosa, oko 39 % više nego prije godinu dana.

Prijašnjih godina najveći broj blokiranih poduzeća dolazio je iz prerađivačke industrije, dok je krajem listopada u blokadi bilo najviše poduzeća iz područja trgovine. U 2008. takvih poduzeća je bilo 22 posto, a ove godine 32 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po visini blokada na drugom mjestu je prerađivačka industrija s udjelom od 24 posto, dok je krajem 2008. udjel je bio 34,7 posto.

Zanimljivo je da se udio pravnih osoba iz područja građevinarstva smanjuje i iznosi 11,4 posto. Krajem listopada prošle godine bilo ih je 16 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo trećina neplaćenih obveza otpada na zagrebačka poduzeća.

U kriznoj godini solventnost su popravila poduzeća iz splitsko-dalmatinske županije - krajem listopada nisu platili tek 7,1% od ukupnih obveza. Godinu ranije u isto vrijeme bilo ih je čak 26,8 posto.

S druge strane, insolvenstnost ove godine pogoršala u Virovitičko-podravskoj županiji. Krajem listopada na njih se odnosilo 9,3 posto, a godinu dana ranije samo 0,3 posto nepodmirenih obveza, piše banka.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo