To je novinarima oko 18 sati objavio predsjednik SŽH Zoran Maršić nakon drugog i očekivano neuspješnog postupka mirenja s Upravom HŽ Carga koje je započelo u 15 sati.
Štrajk će trajati tri dana i za to vrijeme teretni vlakovi će stajati, naglasio je. Vlakovi koji su već složeni vjerojatno će krenuti, ali nove kompozicije nećemo slagati, pa očekujemo zastoj u željezničkom prometu, kazao je Maršić.
Predsjednik SŽH-a ističe da zbog lošeg stanja u HŽ Cargu i manjka lokomotiva dnevno izostaje 15 teretnih vlakova, pa će strajkaši 'morati zaustaviti ova 2-3 vlaka koja voze'. Zato se postavlja pitanje - tko štrajka - mi ili Uprava, izjavio je Maršić novinarima.
'Uprava nije napravila ništa da se pokene rad'
Za ovih nekoliko mjeseci otkad je Uprava počela s otpuštanjima ništa se nije dogodilo, HŽ Cargo i dalje gubi teret, ne može na vrijeme pokretati vlakove, te i dalje gubi komitente. Uprava nije napravila ništa da se pokene rad, kazao je Maršić.
Iz HŽ Carga izvijestili su da je trenutno zaposleno 2463 radnika, u što su uračunata i 202 radnika koji su dobrovoljno pristali na zbrinjavanje kroz Željeznički fond, budući da im ugovor o radu nije otkazan. Broj zaposlenih trebao bi biti smanjen za još 386 radnika.
"Mi nikada nismo kazali da u HŽ Cargu nema viška radnika, ali mi tražimo da se restruktiriranje i otpuštanja radnika provode na pravedan i zakonit način", kazao je Maršić. Naći ćemo se na sudu, a koristit ćemo i druge mjere, prosvjede i inspekcije, dodao je.
U Ministarstvu kažu da nijedan radnik HŽ Carga neće dobiti klasični otkaz, nego će imati izbor između sporazumnog raskida radnog odnosa uz otpremninu ili odlaska u Željeznički fond, u kojem će mjesečno primati 4.500 kuna bruto, u razdoblju koje može trajati najduže tri godine.