Videoteke, koje su prije deset ili 20 godina bile iznimno popularne, u posljednje vrijeme sve češće zatvaraju svoja vrata. Ne čudi to ni malo, budući da je danas moguće kupiti ili neovlašteno skinuti s interneta film i prije nego što dođe u kina.
"Situacija je vrlo teška kod nas kao i u državi. Ljudi danas na raspolaganju imaju jako puno televizijskih kanala, nove se tehnologije razvijaju, a i neimaština i kriza učinile su svoje", smatra Ante Šarić, vlasnik zagrebačkih videoteka Pauk koji će ovih dana s nekadašnjih 15 videoteka pasti na svega pet. Šarić tvrdi da je prije pet godina u Hrvatskoj bilo 1500 videoteka, dok ih je danas svega 150.
Sve manja platežna moć i neovlašteno presnimavanje filmova učinili su svoje. MAXtv i ostali programski paketi još su jedna teška muka hrvatskih videotekara. Na lošu situaciju žali se i Žanet Purgar iz videoteke Središće. Navodi kako je promet pao za 30 posto, te da su također morali smanjiti broj videoteka.
"Pad prometa događa se zbog novih tehnologija, razvoja, ali i krize. Potpuno smo izgubili djecu koja imaju internet, igrice i slično", kažu u videoteci King koja ima dvije poslovnice.
Kako bi doskočili problemu, videotekari u svojim poslovnicama sve češće nude grickalice i razna pića te cigarete. Ipak, čini se da im ni to ne pomaže.
U videotekama Središće posudba jednog filma stoji 15 kuna, a dva filma 20 kuna. Ako se posudi tri i više filmova, klijent ih može zadržati dva dana. Ako se zakasni s vraćanjem, zakasnina se plaća 10 kuna, ali zato se za taj iznos može posuditi novi film, piše Večernji list.
U Pauku filmove naplaćuju po starosti. Najam najnovijeg stoji 15, a stariji po 10 i 8 kuna. U cilju boljeg poslovanja pokrenuli su i akciju koliko filmova klijent posudi, toliko ih dana može i zadržati. U videoteci Pauk navode kako film u nabavi stoji od 130 do 140 kuna, a na sajmu se može kupiti kvalitetan za 10 do 15 kuna.