Prema novom Zakonu o financiranju stranaka i promidžbe na izborima sve će stranke i nezavisni zastupnici, koji se financiraju iz državnog proračuna, dobiti deset posto manje novca. Zakon je to o kojem Sabor treba tek raspravljati.
Njime se predlaže i ograničavanje iznosa koji se smije potrošiti u propagandne svrhe tijekom izbora, te obveza kandidata za predsjednika Republike da pri podnošenju kandidature uplati 50 tisuća kuna kako bi se uopće smio pojaviti na izborima. Riječ je o novcu koji bi mu se vratio u trenutku kada bi donio potrebne potpise za kandidaturu.
Kad je o novcu koji se smije potrošiti u kampanji riječ, može se slobodno reći da bi neki predsjednički kandidati, poput Milana Bandića, imali problema. Naime, predsjednički kandidat smije potrošiti osam milijuna kuna.
S druge pak strane, kandidati za općinske načelnike mogu tek organizirati jedan pristojan tulum jer je njihovo ograničenje sredstava koje smiju potrošiti tek 50 tisuća kuna.
Zakon propisuje i objavu financijskih izvješća kako bi se znalo tko je i od koga te koliko novca dobio kao oblik podrške i to tako da se u roku od 15 dana nakon objave konačnih rezultata izvještaj predaj nadležnom izbornom povjerenstvu a dva dana kasnije ističe rok za objavu u medijima.
Kazne su uskrata državnog novca zbog različitih oblika kršenja zakona kao što trošenje novca za npr. kupovinu odjeće članovima obitelji, trošenje novca na službenim karticama itd. Prijedlog nudi i kazne koje se kreću do maksimalno propisanih 500 tisuća kuna ali i trostruki iznos neprijavljene donacije.
Simpatizer stranke ili pojedinog kandidata smije u godini dana ukupno donirati 50.000 kuna, a ako je riječ o izboru za predsjednika države tada pravna osoba, neka firma, može uplatiti do milijun kuna.
Za izbore u Sabor ili Europski parlament donacija smije iznositi do 500 tisuća kuna a na lokalnoj razini je zakonom predloženo 50 tisuća kuna, piše Jutarnji list.