Državne tvrtke vode krivi ljudi

'Kadrovska politika u državnim i javnim poduzećima nikada nije bila dobra, a nije ni danas.

1.6.2010.
12:48
VOYO logo

Šef Hrvatske udruge poslodavaca Damir Kuštrak smatra da uhićenja "moćnih menadžera" nisu izrežirana, već da se takav dojam stvorio jer je odjednom Državno odvjetništvo počelo provodi procese koji su se trebali voditi kontinuirano.

Na pitanje novinara dvotjednika Objektiv kako komentira uhićenje Damira Polančeca, Kuštrak odgovara: "to jedna žalosna priča".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žalosna je, konkretizira, jer se dogodila Podravci. "Posrijedi velika i vrlo uspješna kompanija. Takva je bila i u socijalizmu i početkom 1990-ih, a onda se u poslovanje počela miješati politika. I završilo je kako je završilo. Naime, Nadzorni odbor bi trebao približno odražavati vlasničku strukturu što u Podravci, po meni, nije bio slučaj. Da je bilo tako, vjerojatno se puno toga ne bi niti dogodilo".

Kuštrak nije želio reći koliko, prema njegovom mišljenu ima viška zaposlenih u državnim poduzećima, već tek da "višak ljudskih resursa jest problem, ali on se uvijek može pravdati na način da ta tvrtka toliko ljudi optimalno i treba".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, dodaje, situacija pokazuje da s državnim poduzećima nešto nije uredu. Navodi da među 15 najjačih poduzeća u Hrvatskoj samo su dva državna, dva imaju hrvatski kapital, a čak 11 ih je stranih.

Što se tiče brodogradilišta, šef HUP-a se nada će prve tri pristigle ponude biti korak u raščišćavanju problema s brodogradnjom. Ocjenjuje da je teška i neodrživa situacija u škverovima posljedica državnog vlasništva, te vjeruje da bi bilo bolje kada bi brodogradilišta bila privatna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukidanje poreza za Kuštraka je dobar potez i pokazatelj dobre suradnje HUP-a i Vlade. Na pitanje hoće li nakon uvođenja novih poreznih stopa siromašni biti još siromašniji, a bogati još bogatiji, odgovara: "Mislim da u Hrvatskoj vlada velika demagogija oko toga tko je bogat, a tko siromašan. Uostalom, porez na dohodak, kao i krizni porez, naplaćuju se uglavnom na plaće, a one su u Hrvatskoj, kao što svi znamo, općenito male, pa čak i kad pričamo o velikim plaćama".

Odlazak bivšeg HUP-ovca Đure Popijača u ministarsku fotelju, tvrdi Kuštrak, nije toliko značajan, koliko dolazak na čelo Vlade Jadranke Kosor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Popijač je član Vlade i mora voditi politiku koju vodi Vlada. Rekao bih da su se stvari znatno poboljšale otkako je premijerka Jadranka Kosor zamijenila Ivu Sanadera. To je za nas bila jako pozitivna promjena koja je omogućila lakšu suradnju i brže rješavanje problema. Naime, poznata je stvar da s bivšim premijerom Ivom Sanaderom često nismo mogli naći zajednički jezik. Za nas je dakle važniji dolazak premijerke nego, kako kažete, 'naš čovjek' u Vladi", hvalio je Kuštrak premijerku. Intervju se u cijelosti može pročitati u tjedniku Objektiv od srijede.

Prethodni članci:

arti-201003160688006 arti-201003110158006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo