Nova pravila o neutralnosti mreže donijela razočaranje

Zagovaratelji neutralnosti mreže u SAD-u dugo su lobirali za donošenje zakona koji će spriječiti ISP-ove da usporavaju ili čak blokiraju konkurentske sadržaje.

22.12.2010.
18:02
VOYO logo

Federalna komisija za komunikacije (FCC), američko nezavisno vladino tijelo, koje ima slične zadatke kao i domaća Hrvatska agencija za poštu i elektroničke telekomunikacije, odobrila je pravila o neutralnosti mreže (net neutrality) koja sprečavaju pružatelje internetskih usluga (ISP - Internet Service Providers) da diskriminiraju legalne sadržaje na internetu. Zagovaratelji neutralnosti mreže, republikanci i pružatelji internetskih usluga su svi, nekim čudom, razočarani u zakonodavstvo, piše Mashable.

Naime, zagovaratelji neutralnosti mreže dugo su lobirali za donošenje zakona koji će spriječiti ISP-ove da usporavaju ili čak blokiraju konkurentske sadržaje. Mnogi ISP-ovi željeli bi naplaćivati proizvođačima sadržaja brzu isporuku njihovih vijesti, videa, slika i sl., a to čine, odnosno diskriminiraju u korist vlastitih sadržaja i usluga koje nude, primjerice usluge IPTV televizije ili VoIP telefonije. Zamislite npr. internet kao dvije ceste, jednu bržu, a drugu sporiju. ISP-ovi odlučuju kojom će cestom propustiti vaš sadržaj s web stranica, i to je vizija interneta kakva se nikome ne sviđa, osim, naravno, velikim korporacijama na tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema informacijama koje stižu iz Sjedinjenih Država, tzv. Open Internet Order, što je razvodnjena verzija neutralnosti mreže (Net Neutrality), sprečava pružatelje fiksnog broadband pristupa da blokiraju određene sadržaje i aplikacije, međutim ova pravila su drugačija za pružatelje wireless (bežičnih) usluga pristupa i nisu baš tako jasna kako bi željeli oni koji zagovaraju principe koji čuvaju slobodan i otvoren internet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, krajnji korisnici trebali bi moći sami odlučiti koje sadržaje i servise žele bez ikakvih smetnji od strane ISP-ova. I dok je u teoriji to tako, kako piše Dan Gillmor za Salon.com, u praksi to konkretno znači da "nova pravila pozivaju da smišljaju nove vrste servisa koji će upravo to činiti". Štoviše, diskriminacija će biti eksplicitno dopuštena kompanijama poput AT&T-a i Verizona za korisnike iPhonea i iPada ,koji su, među ostalim, najvažniji uređaji pomoću kojih korisnici pristupaju na internet.

Grupa Public Konowledge izdala je, stoga, priopćenje na svom blogu u kojem upozorava da je na svaku važnu točku i kontroverzno pitanje koje se tiče "otvorenosti interneta" i što taj princip zapravo znači - smiju li kompanije stvarati "brze linije" za "prioritetne" sadržaje ili što točno wireless kompanije smiju, a što ne – aktualni jezik pravila utišan, dvosmislen ili čak u suprotnosti s tekstom o implementiranju pravila o neutralnosti interneta.

Kako piše ArsTechnica.com, republikanski povjerenik za FCC Robert McDowell optužio je zbog toga FCC rekavši da su "ovo najmračniji dani u povijesti FCC-a".

Politico piše da je, nakon što je FCC odobrio ova pravila, Republikanska stranka počela planirati njihovo ukidanje, pa čak i ako ova pravila budu odobrena ostaje otvoreno pitanje ima li FCC ovlasti za provedbu ovih zakona. Naime, u travnju ove godine američki sud odlučio je da FCC ne smije zaustaviti gigantski Comcast u kontroliranju korisničkog prometa preko peer-to-per downloadanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pioniri World Wide Weba, poput Tima Bernersa-Leeja, od samih se početaka zalažu da internet bude neutralna mreža. Unatoč svemu telefonski, kabelski i wireless giganti jasno su se izrazili da žele "reguliranu" mrežu i to prema pravilima koja oni donose. Međutim, to zacijelo nije u interesu milijuna korisnika, običnih ljudi koji se bore za svoju slobodu na internetu.

Što vi mislite o načelu neutralnosti mreže? Kako će se donošenje ovih zakona u SAD-u odraziti na internet u ostatku svijeta, pa i u Hrvatskoj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo