Kako je potvrđeno iz Ureda predsjednice, čelni ljudi države održali su prvi zajednički službeni sastanak s čelnicima SOA-e. Osim Markića, riječ je o istim ljudima koji su bili prvi suradnici Dragana Lozančića.
Redoviti sastanci
"Ovo je bio prvi u nizu redovitih sastanaka koji će se održavati sukladno dogovoru predsjednice Republike, predsjednika Vlade i ravnatelja SOA-e", dodaju iz Ureda predsjednice. Iz ovoga je razvidno da su predsjednica i premijer nakon afere s optužbama predsjednice na račun Dragana Lozančića odlučili promijeniti način komunikacije sa SOA-om i njezinim šefovima.
Lozančiću je zamjereno što predsjednicu nije izvjestio o tajnim mjerama pod kojima se našao Zdravko Mamić, a predsjednica je u to vrijeme s Mamićem bila u čestom kontaktu. Je li to predstavljalo propust u protuobavještajnoj zaštiti šefice države ili tek taktiku u istrazi protiv Mamića nikada nije do kraja pojašnjeno, tim više što je Lozančić na kraju sam odstupio s funkcije jer je dobio garancije da će to biti "bez mrlje".
Nova praksa?
Predsjednica i premijer prema Zakonu o sigurnosno obavještajnom sustavu korisnici su informacija SOA-e, tako da redovito dobivaju sva izvješća te tajne službe, no sastanci sa šefovima SOA-e nisu praksa. Čelnici države u radu sigurnosno obavještajnog sustava mogu sudjelovati kroz Vijeće za nacionalnu sigurnost ili pak preko Savjeta za koordinaciju sigurnosno-obavještajnih agencija.
Potpora Markiću
Nije isključeno da su dolaskom u SOA-u predsjednica i premijer željeli pokazati svoju potporu Markiću, kojeg su njih dvoje suglasno predložili za Lozančićevog nasljednika, a on prošli tjedan nije dobio podršku zastupnika Domoljubne koalicije u saborskom Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
U međuvemenu je sa SOA-ine web stranice uklonjen službeni Lozančićev profil, dok Markićev, s njegovim životopisom, još nije obavljen.