UTJECAJ NA PODMORJE /

Norveška potraga za naftom uništit će Jadran?

Pri kraju je norveška potraga za naftom i plinom u Jadranu. Posao koji je Vlada koncem ljeta bez natječaja i bez upoznavanja javnosti dala tvrtki Spectrum ASA izaziva sve više negodovanja. Seizmička mjerenja odvijaju se pomoću zračnih topova koje vuku brodovi uzrokujući snažne podvodne ekspolzije. Prirodoznanci kažu da to trajno utječe na podvodni svijet, a naftni stručnjaci tvrde kako sve to uopće nije ni bilo potrebno.

10.1.2014.
18:53
VOYO logo

Do norveškog broda koji u svojoj energetskoj ekspediciji zračnim topovima bombardira jadransko podmorje može se samo avionom. Ribari moraju biti udaljeni tri milje, ali promjene u moru već su vidljive. Najviše kod dupina.

"Bježu od njih, i dođu na koče, na šak ribarima i dođu na mreže. Pojedu, unište mreže i pojedu ulov i tako", kaže Ivica Perdija iz Medulina.

Da je tako, ne sumnjaju hrvatski, ali ni inozemni ekolozi.  

"Zvuk je jako važan za morske životinje i njihovu orijentaciju. Ovakva istraživanja mogu imati razne posljedice. Životinje mogu napustiti određeno područje, organi im mogu biti povrijeđeni, a moguća je i smrt", tvrdi predsjednica međunarodne organizacije za zaštitu oceana i mora OceanCare Sigrid Lüber.

Smeta ih što na njihova upozorenja iz Vlade nitko nije reagirao. Tamo su uvjereni da su sklopili dobar posao.

"Sa tim istim projektom stotine milijuna dolara ili milijardi investicija dolaze u jedan sektor industrijski koji nije dovoljno intenzivno radio u Hrvatskoj", ističe ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

A upravo suprotno tvrde naftni stučnjaci. Od 1978. do danas u nekoliko su navrata izvođena slična istraživanja. Od Istre do Dubrovnika cijela je mreža već zgotovljenih mjerenja. Mnogi misle da je to dovoljno za dolazak naftaša.

"Da se moglo na temelju postojećih podataka već pripremiti koncesijske blokove i raspisati natječaj da već naftne kompanije uđu u istraživanje gdje bi obuhvatili 3D seizmiku i obavezno bušenje i na temelju takvih podataka se moglo onda reći jest u Jadranu ima ili nema nafte", objašnjava predsjednik Hrvatske udruge naftnih inžinjera i geologa  Mirko Zelić.

Ovako će, kaže, s podacima moći manipulirati isključivo Norvežani koji će ih prodavati zainteresiranim naftnim tvrtkama. Norvežani inače, imaju puno povjerenje hrvatskih institucija.

Više pogledajte u prilogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo