Nobelovac Günter Grass protiv čitanja na računalima

Günter Grass 82-godišnji njemački književnik i dobitnik Nobelove nagradu za književnost 1999., dao je intervju za njemački Spigel u kojem se neprijateljski odnosi prema čitanju na računalima.

25.8.2010.
14:09
VOYO logo

Prodaja elektronskih knjiga rapidno raste u Sjedinjenim Državama. Na pitanje osjeća li zaprepaštenje pred današnjim tržištem knjiga, ovaj književnik odgovara:

"Ja ne vjerujem da to nagovješta kraj knjige. Ona će preuzeti drugu vrijednost. Masovna proizvodnja će se smanjiti, a knjiga će ponovno preuzeti oblik objekta koji vrijedi sačuvati i prenijeti na našu djecu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autor kultnog romana Limeni bubanj teško može zamisliti da njegova najnovija autobiografska knjiga "Grimmove riječi" koja istodobno govori o braći Grimm i o autorovoj kontroverznoj političkoj prošlosti (kao pripadnik Waffen SS) bude objavljena na iPadu. Sa svojim izdavačem, on je postigao dogovor da niti jedna od njegovih knjiga neće na taj način biti dostupna sve dok je na snazi zakon o zaštiti autorstva.

"Želim stati na kraj ovom pokretu čitanja na računalima, ali čini se da to nitko ne može učiniti. Ipak, nedostaci elektroničkog procesa su očiti već pri pisanju rukopisa. Većina mladih autora pišu direktno u svoja računala, a potom uređuju i rade na datotekama. U mojem slučaju, s druge strane, postoje mnogi preliminarni koraci; rukopisna verzija, dvije koje sam ja osobno istipkao na pisaćoj mašini Olivetti i na kraju, nekoliko kopija verzija koje je moja tajnica unijela u računalo i isprintala, i u koje sam ja unio rukom pisane ispravke. Ovi koraci su izgubljeni kada pišete direktno na računalu", rekao je Grass.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje, osjeća li se staromodno kada piše na Olivettiju, Grass odgovara: "Ne. Na računalu tekst uvijek izgleda nekako završen, premda je daleko od toga".

Cijeli interview s Grassom možete pronaći ovdje (eng. verzija).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od Grassa, marketing guru Seth Godin, autor bestsellera kao što su Plava krava i Plemena objavio je isti dan da više neće objaviti niti jednu papirnatu knjigu.

Nakon što je napisao 12 knjiga, Godin ne smatra da je tradicionalni proces izdavaštva "vrijedan truda", kako je rekao u intervjuu za Medabistro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mogu doseći 10 ili 50 puta više ljudi elektronskim putem", objasnio je Godin.

Na čijoj ste vi strani? Je li tradicionalna papirnata knjiga zaista stvar prošlosti? Ili digitalizirati knjige znači zapravo uništiti ih, odnosno uništiti njihovu materijalnu pojavu pretvarajući ih u jedinice i nule?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Love island uk
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo