Njemački kancelar Gerhard Schroeder krenuo je na turneju istočnom Njemačkom, ne bi li smanjio jaz između istoka i zapada, prisutan iako je zemlja već deset godina službeno ujedinjena. Da bi u tome uspio, Schroeder će morati potisnuti jak dojam političke izdaje u glavama glasača s istoka.
Nakon pada Zida i ujedinjenja Njemačke, istočni Nijemci očekivali su da će se prema njima odnositi ravnopravno i s poštovanjem. Umjesto toga, mnogi još uvijek smatraju da su tretirani kao drugorazredni građani i da je zapadna Njemačka "kolonizirala" istočnu, unatoč milijardama DEM vladine pomoći i privatnih investicija. Prema nekim procjenama, zapadnjaci i stranci posjeduju oko 97 posto istočnonjemačkog gospodarstva.
Mnoge istaknute istočnonjemačke javne osobe, od pisca Stefana Heyma do političara iz vrha vlasti, oblaćene su nedokazanim optužbama o navodnoj suradnji s bivšom tajnom policijom Stasi.
Stranka demokratskog socijalizma, nasljednica komunističke partije, postala je treća stranka po snazi, izazivajući dominaciju srednjestrujaških političkih stranaka.
Istočnonjemačko gospodarstvo još uvijek je slabo i krhko, sa stopom nezaposlenosti od 17 posto, dvostruko višom nego u naprednom zapadnom dijelu. Obećanja nekadašnjeg kancelara Helmuta Kohla iz 1990. godine o naglom procvatu pokazala su se ispraznima. Postoje uspješne grane gospodarstva, posebno u tradicionalno industrijskim gradovima poput Dresdena i Leipziga u Saskoj. No, većina istočnih Nijemaca prima niže plaće nego zapadni Nijemci i to im se ne sviđa.
Tlo je pogodno za razvoj obnovljenog nasilnog neo-nacističkog pokreta, posebno jakog na istoku zemlje. Ispitivanja javnog mnijenja pokazuju da brojni mladi ljudi krive strance za svoje probleme. U nekoliko šokantnih slučajeva Crnci izbjegli iz Afrike bili su progonjeni i ubijeni na ulicama istočnonjemačkih gradova, uključujući Magdeburg i Guben. Na posljednjim regionalnim izborima u gornjoj Saskoj ekstremno desna Njemačka narodna unija osvojila je 12 posto glasova i ušla u regionalni parlament.
Schroeder je nakon izborne pobjede 1998. godine pokušavao podići raspoloženje na istoku, hvaleći građansku hrabrost njegovih stanovnika i imenujući ministra s posebnim ovlastima za istočnu Njemačku. Njemačka vlada spremna je pružiti dodatnu pomoć širenjem "pakta solidarnosti" - mehanizma pomoću kojeg bogatiji zapadni dio zemlje prebacuje dio svog bogatstva u siromašniji istočni dio. No, u svakodnevnom životu običnih istočnjaka malo se promijenilo i živi se teško.
Tijekom posljednjih deset godina istočni Nijemci nisu mogli utjecati na kreiranje državne politike. Ali, na općim izborima 1998. godine milijuni birača okrenuli su leđa kršćanskim demokratima Helmuta Kohla i glasali za Schroederove socijaldemokrate, pokazujući po prvi puta svoju snagu i utjecaj. Sada Schroedera podržava tek 36 posto istočnonjemačkih birača, daleko manje nego na zapadu.
S Helmutom Kohlom i CDU-om u nevolji zbog skandala sa stranačkom blagajnom, Schroeder ima dobre izglede ponovo pobijediti na izborima. Istočnonjemačka turneja dvije godine prije slijedećih općih izbora u tom je smislu dobar politički potez. No, ovoga puta narod istočne Njemačke neće moći kupiti olakim obećanjima.