Manipulacijom prolaska svjetla kroz tkivo, ekipa znanstvenika sa Sveučilišta Teksas u Austinu zakoračila je u područje koje je dosad pripadalo isključivo znanstvenoj fantastici. Istraživači tvrde kako mogu otvoriti privremeni ?prozor? u tkivu tako da na površini od 2,5 do 5 četvornih cm liječnici vide pet puta dublje u tijelo nego dosad.
Iako tehniku još nisu iskušali na ljudskoj koži, istraživači vjeruju da bi se mogla izvrsno primjenjivati za potrebe liječničke dijagnoze jer bi, recimo, pomogla odmah odrediti koliko se proširio rak kože, kao i u terapiji jer bi se laser mogao mnogo preciznije usmjeriti na donje slojeve tkiva.
Pomoću injekcija kemijskih tvari, znanstvenici su uspjeli postići da koža štakora ili zamorca bude na maloj površini gotovo potpuno prozirna 20 ili više minuta.
Prof. Ashley Welch, vođa istraživačkog tima, kaže: - Vidjeli smo krvnu žilicu koja je prije bila nevidljiva oku.
Svjetlo inače ne prolazi kroz kožu jer se zraka lomi i postaje difuzna, poput snopa svjetla iz baterije u magli. Kao što svaka kapljica vode u magli odbija svjetlo, odbijaju ga i mikroskopski sitne čestice tkiva.
Stoga su znanstvenici upotrijebili glicerol, higroskopski alkohol koji iz tkiva izvlači vodu. Problem je što se još ne zna je li tehnika potencijalno toksična; prof. Welch priznaje da je to važno pitanje.