NEŠTO SLIČNO PAKLU KOJEG UPRAVO PROLAZIMO NIKAD NIJE ZABILJEŽENO: / 'Ovo je povijesno jaki 'gornji greben', atmosfera je sada drugačija'

Image
Foto: Profimedia

'Nikad dosad nije zabilježen sličan sustav visokog tlaka u Europi. Sada je atmosfera drugačija', objasnio je meteorolog Eric Holthaus

29.6.2019.
8:19
Profimedia
VOYO logo

Jučer su diljem Europe oboreni rekordi za lipanj. U Češkoj je izmjereno 38,9 stupnjeva, u Njemačkoj 38,6, u Poljskoj 38,2 te 43,5 stupnjeva na jugu Francuske. Vrućina je uzela je danas i jedan mladi život - u Španjolskoj je umro mladić star 17 godina, dok u Kataloniji bjesne šumski požari.

Image
EUROPA SE 'PRŽI'! /

Tinejdžer (17) umro od vrućine, temperature dosežu 45 ºC; 'Bojim se. Ovo me podsjeća na kraj svijeta!'

Image
EUROPA SE 'PRŽI'! /

Tinejdžer (17) umro od vrućine, temperature dosežu 45 ºC; 'Bojim se. Ovo me podsjeća na kraj svijeta!'

Meteo France upozorio je da bi temperature mogle premašiti 45 stupnjeva Celzijevih, što još nikada nije izmjereno u kontinentalnoj Francuskoj. U Hrvatskoj je DHMZ oglasio meteoalarm crvene boje, što znači vrlo veliku opasnost od vrućine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europa pod povijesno jakim gornjim grebenom

Ove vrućine španjolska je meteorologinja najavila riječima "Pakao dolazi", izvještavajući o prostranoj zoni zraka pod visokim tlakom, dok je finski meteorolog Mika Rantanen objavio kako je "Europa pod povijesno jakim gornjim grebenom", prenosi Tportal.

Naime, rekordne temperature izazvao je dosad neviđeni vremenski sustav visokog tlaka u atmosferi nad Europom, objašnjavaju meteorolozi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo nisu normalni uvjeti

Gornji greben može se zamisliti kao kišobran visokog tlaka veličine kontinenta, a baš se ovih dana takav kišobran rastvorio nad Europom, prenosi tportal. U normalnim uvjetima topli zrak koji sa sobom nose vjetrovi iz Sahare i Mediterana uzdigao bi se u gornju atmosferu i ohladio prije nego što se vrati na površinu, no u ovom slučaju zrak u sustavu visokog tlaka je gust i potiskuje manje gusti zrak, spriječavajući uobičajeno miješanje.

Bez tog kruženja zrak na tlu postaje sve topliji, a to dovodi do porasta temperature i toplinskog vala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Atmosfera je drugačija

"Nikad dosad nije zabilježen sličan sustav visokog tlaka u Europi. Sada je atmosfera drugačija", objasnio je meteorolog Eric Holthaus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veza između ovog toplinskog vala i globalnog zatopljenja još nije potvrđena, iako je izvještaj američkih akademika iz 2016. povezao ekstremnu toplinu općenito s klimatskim promjenama. Razlog je tak što staklenički plinovi koji ulaze u atmosferu zadržavaju više topline na planetu, uzrokujući porast temperature Zemljine površine.

Jedna studija pokazala je da su se zbog klimatskih promjena šanse za ponavljanje toplinskog vala iz 2003. udvostručile. Francuski meteorolozi kažu da se broj toplinskih valova u njihovoj zemlji udvostručio u posljednje 34 godine i očekuju se da će se još jednom udvostručiti do 2050., prenosi tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zabrinjavajuć trend

"Toplinski rekordi širom svijeta sada se bilježe pet puta češće nego u doba stabilne klime", kaže Stefan Rahmstorf s Instituta za istraživanja utjecaja klime u Potsdamu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je zabrinjavajuće jer intenzivna vrućina može dovesti do porasta temperature ljudskog tijela na više od 40 stupnjeva u tek 15 minuta, što može dovesti do oštećenja mozga i drugih vitalnih organa.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo